Mjanmarsko sa tento rok stalo najväčším producentom ópia na svete. Z čela rebríčka zosadila Afganistan, kde hnutie Taliban vlani, rok po prevzatí moci, zakázalo pestovanie maku. Kým v Afganistane kleslo pestovanie maku na túto drogu o 95 percent, výnosy farmárov v Mjanmarsku rapídne vzrástli vďaka rastu cien ópia na svetových trhoch. Vo svojej najnovšej správe to uviedol Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), dnes o tom informovali agentúry Reuters a AFP.
Barma zažila politický prevrat tiež v roku 2021, tam však politická, sociálna a ekonomická nestabilita naopak viedla k rastu záujmu o produkciu ópia. S pokračujúcimi bojmi medzi vládnucou vojenskou juntou a demokratickou opozíciou záujem pravdepodobne ďalej porastie, domnieva sa Jeremy Douglas z UNODC. Pre obyvateľov odľahlých oblastí je to mnohokrát jediný spôsob obživy.
Plocha vysadená makom vzrástla v Mjanmarsku za posledný rok o 18 percent na 47-tisíc hektárov. Podľa odhadu úradu by tam mohla byť tento rok najvyššia úroda za posledných 20 rokov. Rastie tiež výnosnosť z polí vďaka využitiu modernejších technológií, investíciám alebo zavlažovaniu.
Rozširovanie pestovania ópia je súčasťou rastúcej nelegálnej ekonomiky v Mjanmarsku, kam sa radí tiež výroba syntetických drog a obchodovanie s nimi, pranie špinavých peňazí alebo internetové podvodné centrá prevádzkované skupinami spojenými s organizovaným zločinom.
UNODC odhaduje, že obchod s ópiom v Barme má hodnotu 1 až 2,4 miliardy dolárov, čo zodpovedá 1,7 až 4,1 percenta HDP tejto ázijskej krajiny, píše AFP.