Asi tri stovky ľudí vrátane tých, ktorých príbuzní boli zavraždení palestínskym hnutím Hamas či unesení do Gazy 7. októbra, dnes demonštrovali v Jeruzaleme za odstúpenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Demonštrácia sa konala blízko parlamentu, kde niektorí príbuzní zavraždených prespávajú v stane, ktorý v noci začal horieť. Nikomu sa nič nestalo.
Podľa organizátorov protestu ale stan zrejme niekto úmyselne podpálil, bolo na ňom heslo za demisiu premiéra, informoval portál The Times of Israel.
"Ako je možné, že premiér, za ktorého vedenia bolo zavraždených a unesených doteraz najviac Izraelčanov, doteraz nerezignoval? "spýtal sa na demonštráciu Ronni Neeman, ktorého neter zavraždili palestínski ozbrojenci 7. októbra na hudobnom festivale v izraelskom pohraničí pri Pásme Gazy.
Ten deň zaskočilo izraelské bezpečnostné zložky niekoľko tisíc palestínskych ozbrojencov, ktorí prenikli plotom z Pásma Gazy a povraždili v pohraničí na 1200 ľudí a ďalších asi 240 osôb uniesli.
Neeman na demonštráciu, kam niektorí priniesli izraelské vlajky a mnohí mali tričká s nápisom žiadajúcim Netanjahuovu rezignáciu, vyzval celú vládu, aby odstúpila. Povedal tiež, že sa hanbí priznať, že býval predtým členom premiérovej strany Likud.
Neeman vyzval aspoň piatich poslancov vládnej koalície, aby sa pridali k opozícii a vláde vyjadrili nedôveru. Neeman obvinil Netanjahua, že sa bude snažiť predlžovať operáciu izraelskej armády v Pásme Gazy, pretože podľa neho "vie, že keď sa vojna skončí, skončí aj on v úrade premiéra".
Tento týždeň napríklad tiež minister hospodárstva Nir Barkat, ktorý je členom Netanjahuovej strany Likud, podľa rozhlasu Kan uviedol, že po vojne premiéra nepodporí a že Likud potrebuje zmenu.
Netanjahu čelí od vypuknutia vojny kritike za to, že nepriznal diel viny na zlyhanie izraelských bezpečnostných zložiek, ktoré nedokázali ochrániť Izraelčanov pred útokom Hamasu zo 7. októbra. A zatiaľ čo niektorí ministri či šéfovia tajnej služby a vojenskej rozviedky časť viny na zlyhanie štátu priznali, Netanjahu sa snažil vinu zvaliť na ostatných.
Niektoré rodiny rukojemníkov, ktorých Hamas doteraz neprepustil, obvinili vládu, že nerobí dosť pre záchranu ich blízkych. Tento týždeň vyzvali Netanjahua, aby obnovil rokovania s Hamasom a urobil všetko pre prepustenie zvyšných viac ako stovky unesených.
Nočný požiar stanu pred parlamentom v Jeruzaleme polícia vyšetruje. Nikomu sa nič nestalo, lebo tí, čo v ňom spali, stačili utiecť. "Vzhľadom na vyhrážky, ktoré sme v posledných niekoľkých týždňoch dostali, by nás neprekvapilo, keby išlo o podpaľačstvo," napísali na svojom sociálnom účte.