Nová Kompostovacia asociácia Slovensko - KOPAS má za cieľ združovať výrobcov kompostu a spracovateľov biologicky rozložiteľného odpadu a materiálov. Má tiež zastupovať ich záujmy a vytvoriť priestor na zdieľanie skúseností a príkladov z praxe.
"Viac ako 50 percent pôdy Slovenska je ohrozenej eróziou, čím prichádzame nielen o pôdu, ale aj o významné množstvá vody, ktoré by mohla pôda zadržať. Kvalitným kompostom máme šancu tento stav zvrátiť," uviedla jedna zo zakladateliek asociácie a odborníčka na pôdny mikrobióm Lucia Baľak s tým, že kompost má pozitívny vplyv na schopnosť pôdy zadržiavať vodu, sekvestrovať atmosférický uhlík a podporiť biodiverzitu v prírode.
Od júla 2021 je na Slovensku povinný zber kuchynského odpadu z domácností. V roku 2022 vyzbierali samosprávy z domácností 37 342 ton kuchynského odpadu. Predstavuje to necelých 10 percent z celkového potenciálu produkcie kuchynského odpadu z domácností.
Možnosti na spracovanie prirodzene rozkladateľného odpadu cez kompostovanie na Slovensku sú nedostatočné. Pre použitie nesprávnych metód vzniká kompost nízkej kvality, ktorý poľnohospodári nechcú využívať.
"Ekologická a ekonomická pridaná hodnota kompostovania je nepopierateľná. Musíme sa však na kompostárne začať pozerať ako na zariadenia, ktorých prvoradou úlohou je výroba kvalitných kompostov. Len pomocou nich vieme maximalizovať benefity kompostov pre životné prostredie a zabezpečiť dlhodobý záujem o kompost," povedal predseda asociácie Branislav Moňok.
Je však podľa neho potrebná kvalitná surovina, dostatočne vybavené kompostárne a obsluha, ktorá bude rozumieť potrebám kompostovacieho procesu. Asociácia tomu má pomôcť.