Nemecko-izraelský spevák Gil Ofarim, ktorý tvrdil, že ho kvôli prívesku v podobe Dávidovej hviezdy odmietli ubytovať v hoteli v Lipsku, v utorok na súde priznal, že si všetko vymyslel. Ústredná rada Židov v Nemecku ho kritizuje za to, že svojím správaním poškodil všetkých, ktorí sa skutočne obeťou antisemitizmu stali.
Ofarim predvlani na jeseň na instagrame zverejnil video, v ktorom tvrdil, že ho pracovník recepcie jedného z lipských hotelov požiadal, aby si dal dole prívesok v podobe Dávidovej hviezdy, ktorý mal na krku. Britský The Guardian píše, že prípad vzbudil v Nemecku veľa pozornosti. Pred hotelom sa konali protesty a prezident Frank-Walter Steinmeier spevákovi vyjadril solidaritu.
Vyšetrovanie však ukázalo, že veci sa nestali tak, ako ich Ofarim popisoval. Prokuratúra v Lipsku ho preto obžalovala z ohovárania. Konanie voči zamestnancovi hotela, ktorý od Ofarimovi podľa jeho opisu žiadal odstránenie prívesku, úrady zastavili. Proces so spevákom sa začal 7. novembra a tento týždeň Ofarim prekvapivo priznal, že si obvinenie z antisemitizmu, ktoré proti hotelu vzniesol, vymyslel. "Je mi to ľúto," povedal. Agentúra DPA napísala, že keď sa priznával, pôsobil zúfalo a k ústam si často prikladal retiazku s Dávidovou hviezdou.
Svedkovia počas procesu vypovedali, že hudobník sa v hoteli rozčúlil kvôli tomu, že na recepciu musel čakať v rade pre problémy s počítačom. Zábery z bezpečnostných kamier ukázali, že prívesok s Dávidovou hviezdou, ktorý mal na krku, nebol pri incidente vidieť.
Súd proces so spevákom v utorok ukončil a nariadil mu zaplatiť 10-tisíc eur. Peniaze pripadnú židovskej obci v Lipsku a jednému spolku, ktorý sa venuje uchovávaniu pamäti na obete nacistickej politiky. Ofarim sa ospravedlnil tiež zamestnancovi hotela, ktorého obvinil z antisemitizmu. Muž, ktorý potrebuje psychologickú podporu a z hotela tento rok v septembri na vlastné želanie odišiel, ospravedlnenie prijal. Dohodli sa tiež na odškodnení, ktorého výška nebola zverejnená.
Ústredná rada Židov v Nemecku uviedla, že Ofarim klamal verejnosti aj židovskej komunite. Je podľa nej potrebné, aby sa človeku, ktorý sa stretol s prejavmi antisemitizmu, dostalo podpory a nikto jeho zážitky nespochybňoval. "Nie je však možné vzniesť obvinenie bez opodstatnenia. A to sa tu bohužiaľ stalo," píše sa vo vyhlásení rady na jej internetových stránkach.
Nicholas Potter z Nadácie Amadea Antonia, ktorá vystupuje proti pravicovému extrémizmu, rasizmu a antisemitizmu, serveru The Guardian povedal, že "Ofarim svojimi výmyslami poškodil snahy bojovať proti antisemitizmu najmä preto, že ľudia často obetiam neveria alebo ich zážitky bagatelizujú". Potter dodal, že sa Ofarim priznal vo veľmi napätej dobe, keď v súvislosti s konfliktom na Blízkom východe prípadov antisemitizmu výrazne pribudlo.