Vláda v západoafrickej Sierre Leone dnes vyhlásila zákaz vychádzania po útoku neznámych ozbrojencov na vojenské kasárne a zbrojársky sklad v hlavnom meste Freetown. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vládne vyhlásenie, podľa ktorého je situácia pod kontrolou.
Svedkovia oznámili spravodajcovi agentúry AFP, že vo štvrti Wilberforce, kde bola zbrojnica údajne napadnutá, počuli streľbu a rany. Iní tiež hlásili prestrelky blízko kasární v Morray Town, kde sídli námorníctvo, a pred ďalšou vojenskou základňou v hlavnom meste.
Na zvukových záznamoch zverejnených na sociálnych sieťach je podľa AFP počuť streľba z automatických zbraní a výbuchy. Ulice hlavného mesta boli podľa svedkov prázdne.
"Ubezpečujeme verejnosť, že vláda a naše bezpečnostné zložky majú situáciu pod kontrolou," uviedlo vo vyhlásení ministerstvo informácií. "S okamžitou platnosťou platí v celej krajine zákaz vychádzania, aby bezpečnostné zložky mohli pokračovať v pátraní po podozrivých osobách," dodalo. Úrad nezverejnil žiadne podrobnosti o údajných páchateľoch útoku ani o ich motívoch.
Prezident Julius Maada Bio tiež ubezpečil, že útok bol zmarený. "Pokoj bol obnovený," uviedol na sociálnej sieti X. "Sme aj naďalej odhodlaní chrániť demokraciu v Sierre Leone a vyzývam všetkých obyvateľov Sierry Leone, aby sa zjednotili okolo tejto kolektívnej zodpovednosti," dodal.
Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov dnes vo vyhlásení odsúdilo "pokus o narušenie ústavného poriadku" v Sierra Leone.
Sierra Leone, anglicky hovoriaca krajina v západnej Afrike, prechádza politickou krízou po prezidentských a všeobecných voľbách tento rok v júni. Maada Bio, ktorý bol prvýkrát zvolený v roku 2018, podľa výsledkov zverejnených volebnou komisiou v júni opätovne obhájil mandát. Zahraniční pozorovatelia však odsúdili nezrovnalosti a netransparentné sčítanie hlasov, ako aj násilnosti a zastrašovanie.
Hlavná opozičná strana Všeľudový kongres považovala prezidentské, parlamentné a miestne voľby za zmanipulované a rozhodla sa bojkotovať parlament a miestne zastupiteľstvá. Vláda a APC napokon v októbri dosiahli dohodu vďaka sprostredkovaniu ECOWAS. APC súhlasila s ukončením bojkotu výmenou za sľub, že bude ukončené politicky motivované zadržiavanie ľudí a súdne procesy.
Krajina sa tiež potýka s ekonomickým úpadkom; v chudobe tam žije podľa Svetovej banky viac ako polovica populácie. Rastúce ceny základného tovaru vyvolali obzvlášť násilné protesty v minulom roku.
Od augusta 2020 sa západná Afrika stala dejiskom mnohých vojenských prevratov a pokusov o ne, najmä v Mali, Burkina Fasu, Nigeri a Guinei, ktorá so Sierrou Leone susedí.