akmer polovicu z viac ako 250 nákladných áut, ktoré uviazli kvôli bojom pri severovýchodnej hranici Mjanmarska, dnes zničil požiar. Oheň vypukol po tom, čo nákladné vozidlá zasiahli bomby zhodené z dronov, ktoré podľa vojenskej vlády poslali mjanmarské etnické ozbrojené skupiny, ktoré už takmer mesiac bojujú proti mjanmarskej junte. Ozbrojenci toto obvinenie odmietli a uviedli, že útok vykonala samotná armáda, napísala agentúra AP.
Hovorca vládnej vojenskej rady Zo Min Tchun vo vyhlásení uviedol, že ozbrojené skupiny začali útok počas dnešného dopoludnia na nákladné automobily zaparkované v blízkosti obchodnej zóny v Muse. Vozidlá slúžili na prevoz tovaru medzi Mjanmarskom a Čínou.
Táto akcia bola jednou z najdramatickejších a čo do spôsobených škôd najväčšia odkedy rebeli z rôznych etnických ozbrojených skupín začali 27. októbra útok proti silám mjanmarskej vojenskej junty. Oheň sa podľa Zo Min Tchuna podarilo uhasiť zhruba po šiestich hodinách. O prípadných obetiach sa hovorca nezmienil, dodala AP.
Rebeli z rôznych etnických menšín svojou ofenzívou začatou v Šanskom štáte na severovýchode Mjanmarska pri hraniciach s Čínou zaskočili mjanmarskú juntu a podarilo sa im ovládnuť viaceré mestá významné pre obchod, cesty a viac ako stovku vojenských stanovíšť. Boje sa postupne rozšírili aj do ďalších oblastí pri hraniciach s Indiou a Thajskom. Podľa analytikov čelí mjanmarská vojenská vláda najväčšej výzve od februára 2021, keď sa ujala pri prevrate moci.
V pohraničných oblastiach Mjanmarska pôsobí viac ako desiatka ozbrojených etnických skupín, z ktorých niektoré bojujú s armádou už desaťročia s požiadavkou väčšej autonómie a kontroly nad lukratívnymi prírodnými zdrojmi.
Niektoré povstalecké skupiny tiež poskytli výcvik a vybavenie členom Ľudových obranných síl, ktoré zriadila mjanmarská vláda národnej jednoty zostavená odporcami vojenského prevratu z roku 2021. Mjanmarský prezident Myin Šwei vo štvrtok varoval, že krajine hrozí rozpad, ak sa nepodarí ofenzívu povstalcov zastaviť.