StoryEditor

Severná Kórea sa chystá na obežnú dráhu Zeme vypustiť vojenskú prieskumnú družicu

20.11.2023, 21:42
Autor:
TASRTASR

Predchádzajúce dva pokusy Pchjongjangu neboli úspešné.

Severná Kórea informovala Japonsko, že sa najskôr v stredu chystá vypustiť družicu na obežnú dráhu Zeme, informovala agentúra AFP s odvolaním na pondelkovú správu japonskej tlačovej agentúry Kjódó.

KĽDR upovedomila japonskú pobrežnú stráž, že satelit vypustí medzi 22. novembrom a 1. decembrom, napísala Kjódó. Japonský premiér Fumio Kišida v reakcii nariadil jednotlivým ministerstvám a vládnym agentúram, aby sa plne pripravili na možný štart severokórejského satelitu.

image

Severná Kórea by do týždňa mohla vypustiť špionážny satelit, tvrdí juhokórejský minister

Soul v nedeľu s odvolaním na informácie spravodajských služieb uviedol, že Severná Kórea by sa do týždňa mohla opäť pokúsiť do vesmíru vypustiť svoju špionážnu družicu. Predchádzajúce dva pokusy Pchjongjangu o umiestnenie svojej družice na obežnú dráhu Zeme neboli úspešné.

Južná Kórea v pondelok vyzvala KĽDR, aby prípravy na vypustenie satelitu okamžite pozastavila. "Ak Severná Kórea napriek nášmu varovaniu pristúpi k vypusteniu vojenskej prieskumnej družice, naša armáda prijme potrebné opatrenia, aby zaručila životy a bezpečnosť ľudí," povedal vrchný veliteľ operácií juhokórejského zboru náčelníkov štábov Kang Ho-pil.

Severná Kórea sa o vypustenie špionážneho satelitu na obežnú dráhu po prvýkrát pokúsila na konci mája. Nosná raketa sa však v dôsledku abnormálneho štartu dvojstupňového motora zrútila do mora, napísala vtedy štátna agentúra KCNA.

image

Po augustovom druhom neúspešnom pokuse Pchjongjang avizoval, že tretí štart sa uskutoční v októbri. Tento plán však nezrealizoval, pripomína AFP.

Soul tvrdí, že Severná Kórea poskytuje Rusku zbrane výmenou za ruské vesmírne technológie.

OSN zakázala Severnej Kórei vykonávať testy balistických rakiet a jadrových zbraní a uvalila na ňu prísne sankcie. KĽDR však tento zákaz pravidelne porušuje.

01 - Modified: 2023-12-02 14:27:12 - Feat.: - Title: Severná Kórea by zásah Spojených štátov do činnosti jej satelitu považovala za vyhlásenie vojny 02 - Modified: 2023-12-02 06:16:55 - Feat.: - Title: Muž údajne pomáhal Severnej Kórei obchádzať sankcie, teraz je v rukách španielskej polície 03 - Modified: 2023-12-01 10:38:58 - Feat.: - Title: Japonsko začalo prevádzku najväčšieho súčasného pokusného fúzneho reaktora, môže byž zdrojom budúcnosti 04 - Modified: 2023-11-30 09:03:12 - Feat.: - Title: Sestra severokórejského vodcu odsúdila kritiku vypustenia vojenskej družice, podľa nej je absurdná 05 - Modified: 2023-11-30 06:32:42 - Feat.: - Title: Pri pobreží Japonska pokračuje pátranie po nezvestných amerických vojakoch
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. december 2023 15:34