Sýrsky prezident Bašár Asad dnes vyhlásil rozsiahlu amnestiu, ktorá sa vzťahuje na zločiny spáchané pred 16. novembrom tohto roka. Netýka sa však zločinov s následkom smrti ani prípadov pašovania zbraní, informuje agentúra Reuters.
Vo vyhláške, ktorú zverejnila štátna tlačová agentúra SANA, sa uvádza, že niektorým odsúdeným, vrátane tých, ktorí sa dopustili priestupkov, nevyliečiteľne chorých a osôb starších ako 70 rokov, budú tresty odpustené v plnom rozsahu.
Amnestia sa naopak nevzťahuje na osoby, ktorých trestné činy viedli k úmrtiu človeka, na tých, ktorí sa podieľali na pašovaní zbraní, a na všetkých, ktorí utekajú pred zákonom a neprihlásia sa úradom v nasledujúcich mesiacoch. Osoby odsúdené na trest smrti za iné zločiny ako zabitie budú nanovo mať trest doživotného väzenia, doživotne odsúdeným bude trest zmiernený na 20 rokov za mrežami.
Prezident Asad počas vojny, ktorá prepukla po tom, ako režim v roku 2011 brutálne potlačil prodemokratické protesty, vydal niekoľko amnestií, napríklad pri príležitosti významných moslimských sviatkov či v súvislosti s koronavírusom. Začiatkom septembra Asad podpísal dekrét, ktorým zrušil nechvalne preslávené "vojenské poľné súdy", ktoré ochrancovia práv obviňovali z vydávania trestov smrti bez riadneho súdneho procesu.
Podľa dekrétu z decembra 2022 mali sýrske súdy tiež omilostiť osoby, ktoré sa vyhýbali odvodom, ak sa do troch až štyroch mesiacov dostavia do služby. Mnoho Sýrčanov, ktorí utiekli z povstalcami ovládaných oblastí krajiny, a tiež tých, ktorí sa vyhli odvodu, sa ale stále obáva odvety, ak sa vrátia do vládou spravovaných regiónov, píše Reuters.
Od začiatku vojny v Sýrii v roku 2011 vo väzniciach režimu podľa skorších informácií Sýrskej organizácie pre ľudské práva skončilo takmer pol milióna ľudí a viac ako 100-tisíc z nich zomrelo pri mučení alebo v dôsledku otrasných podmienok vo väzbe.
Asadovi sa s pomocou Ruska a Iránu podarilo obnoviť kontrolu nad väčšinou sýrskeho územia, kde predtým pôsobili rôzne povstalecké skupiny, podporované rôznymi zahraničnými vládami, ale tiež džihádisti.