Európska stredná trieda zaznamenala v posledných dvoch rokoch zhoršenie životného štandardu a obáva sa, že tento trend bude v ďalších rokoch pokračovať. Za najväčšie riziká pre ekonomický vývoj v Európskej únii považuje vojnové konflikty a vysokú infláciu.
Vyplýva to zo štúdie Centra pre európske štúdiá Wilfrieda Martensa, ktorej závery dnes v Prahe predstavila česká predsedníčka Snemovne Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Štúdia ukázala, že zhoršenie osobného životného štandardu zaznamenalo v posledných dvoch rokoch 51 percent príslušníkov strednej triedy v Európskej únii, naopak o zlepšení v rovnakom období hovorí 16 percent.
Výsledky ukazujú tiež na pesimistické očakávania do budúcnosti. Zhoršenie životného štandardu očakáva 46 percent zástupcov strednej triedy, tretina nečaká žiadnu zmenu a v zlepšenie verí 22 percent. Čo sa týka ich finančnej situácie, 11 percent ľudí zaradených do strednej triedy už teraz nedokáže vyjsť s peniazmi a 43 percent s nimi vychádza len s ťažkosťami.
Za významnú hrozbu pre budúci ekonomický vývoj v Únii považuje tretina zástupcov strednej triedy vojnový konflikt, pre 31 percent je to vysoká inflácia. S odstupom nasleduje korupcia, ktorú spomína 17 percent strednej triedy, starnutie populácie, ktorého sa obáva 14 percent, a energetická závislosť Únie od iných krajín, o ktorej hovorí 13 percent zástupcov strednej triedy.
Štúdia tiež ukázala, že za najväčšiu hrozbu považuje stredná trieda v celej Únii rast životných nákladov. Pri iných hrozbách sa ale obavy ľudí v jednotlivých regiónoch líšia. Česi tak majú v porovnaní s európskym priemerom väčšie obavy z vývoja svojich príjmov, ktoré spomína 31 percent zástupcov strednej triedy, v celej Únii to je pritom 24 percent.
Naopak, menšie obavy majú Česi z dopadov klimatických zmien, ktoré znepokojujú 17 percent strednej triedy, v celoeurópskom priemere to ale je 26 percent.