Ruský rubeľ sa dnes dopoludnia vyšplhal voči americkému doláru na najsilnejšiu úroveň za tri a pol mesiaca. Za jeho rastom stoja vysoké úrokové sadzby a tiež predaj devíz, ku ktorému siahajú ruskí exportéri, informovala agentúra Reuters. Okolo 9:30 nášho času dolár voči rublu strácal zhruba 0,2 percenta na 91,44 RUB/USD. Predtým zostúpil až na 91,31 RUB/USD, najnižšie od konca júla.
Ruskí exportéri pred koncom mesiaca zvyčajne predávajú svoje devízové príjmy, aby získali domácu menu na uhradenie daňových záväzkov. V októbri navyše vstúpil do platnosti dekrét prezidenta Vladimira Putina, podľa ktorého sú exportéri povinní predávať časť svojich devízových príjmov centrálnej banke. Pred vydaním tohto dekrétu sa kurz dolára voči rublu nachádzal nad psychologicky dôležitou hranicou 100 RUB/USD.
K zotaveniu kurzu rubľa prispelo aj prekvapivo výrazné zvýšenie úrokových sadzieb v Rusku v minulom mesiaci. Ruská centrálna banka na konci októbra zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o dva percentuálne body na 15 percent. Väčšina analytikov predpovedala, že základný úrok vzrastie iba o jeden percentuálny bod.
Centrálna banka začala terajší cyklus sprísňovania menovej politiky v júli, základná sadzba už sa odvtedy zdvojnásobila.
Rubeľ od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prechádza značnými výkyvmi. Vlani v marci, teda krátko po začiatku invázie, sa dolár voči rubľu vyšplhal až na rekordných 121,5275 RUB/USD. Neskôr však rubeľ výrazne spevnil, a to vďaka rastu exportných príjmov a obmedzeniam pre pohyb kapitálu, ktorá Moskva zaviedla. Vlani v júni tak dolár zostúpil pod 60 RUB/USD.
Tento rok rubeľ oslaboval pre kombináciu poklesu exportu, na ktorý majú negatívny vplyv západné sankcie, a oživenie dovozu. Keď v polovici augusta dolár prvýkrát od vlaňajšej jari prekonal hranicu 100 RUB/USD, prinútilo to ruskú centrálnu banku na mimoriadnom zasadnutí zvýšiť hlavnú úrokovú sadzbu o 3,5 percentuálneho bodu na 12 percent.