Úmrtia bývalého českého ministra zahraničia Karla Schwarzenberga sa všíma rad médií v Rakúsku i v ďalších krajinách. Agentúra APA pripomenula, že dlhé roky patril k najvýznamnejším postavám českej politickej scény a bol známy svojimi ostrými výrokmi.
Denník Die Presse uviedol, že odišiel veľký Európan starej školy a s jeho odchodom opúšťa pražskú scénu jedna z posledných veľkých politických osobností, ktorá ako kancelár na Pražskom hrade pomohla po desaťročiach komunistického bezprávia obnoviť v Česku slobodu a demokraciu.
Schwarzenberg bol presvedčený Európan a vždy bol za to, aby Česká republika patrila k "tvrdému jadru" Európskej únie, napísala agentúra APA. Za silného podporovateľa užšej európskej integrácie označila exministra tiež agentúra Reuters.
Médiá pripomínajú, že Schwarzenberg vo svojej vlasti podporoval odboj proti komunistickému režimu a po odchode z Československa sa zapojil do medzinárodných kampaní na podporu prenasledovaných bojovníkov za ľudské práva. Táto téma mu zostala aj po návrate do Prahy - najprv keď stál po boku Václava Havla a neskôr keď pôsobil vo funkcii ministra zahraničia.
Na svojom účte na sociálnej sieti X pripomenul Schwarzenberga tiež rakúsky politik a prvý viceprezident Európskeho parlamentu Othmar Karas. Schwarzenberg bol podľa neho veľký Európan, kritický mysliteľ a bojovník za demokraciu. "Jeho celoživotné dielo pre európsku myšlienku a jeho práce vo východnej a strednej Európe nebudú zabudnuté," napísal a dodal, že mu budú chýbať ich spoločné rozhovory.
Der Standard pripomenul, že Schwarzenbergovým charakteristickým znakom bol často svojrázny a zmysel pre humor a sebairónie. APA napísala, že vedel byť tiež veľmi priamy, niekedy používal hovorové výrazy alebo dokonca nadávky.
Obeťou tejto prostorekosti sa stali aj rakúski odporcovia jadrovej energetiky, pre ktorých mal výraz "magor". Ako minister zahraničia prirovnal prácu diplomatov k práci prostitútok a po ruskom útoku na Ukrajinu použil paralely medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a Adolfom Hitlerom.