Britský súd zamietol odvolanie rodičov osemmesačného dievčatka, ktorej zdravotný stav predtým označila tamojšia nemocnica za neliečiteľný a rozhodla sa ukončiť starostlivosť. Tú ale ponúkla bábätku poskytnúť nemocnica v Ríme a pomôcť chcela aj talianska vláda, keď tento týždeň udelila dieťaťu talianske občianstvo.
Podľa agentúry ANSA dnešné rozhodnutie britského súdu znamená, že dievčatko bude zrejme už v pondelok odpojené od prístrojov, ktoré ju udržiavajú pri živote.
Rodičia Indie Gregoryovej, ktorá trpí vzácnym mitochondriálnym ochorením, sa snažili previesť prípad do talianskej jurisdikcie, čo britský súd zamietol. Podľa agentúry ANSA súd uviedol, že môže lepšie posúdiť, čo je v najlepšom záujme dieťaťa, takže zapojenie talianskeho súdu nie je potrebné.
Už skôr sa Gregoryovi odvolali proti rozhodnutiu nemocnice v Nottinghame dieťa od prístrojov odpojiť, súd dal ale za pravdu lekárom. Podľa nich dieťa nemá šancu na prežitie a udržiavanie na prístrojoch je zbytočné.
Do mediálne sledovaného prípadu sa vložila aj talianska premiérka Giorgia Meloniová. "Hovoria, že malá India nemá veľa šancí, ale ja urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som bránila jej život až do konca," uviedla na sieti X Meloniová. Tento týždeň potom dieťaťu Taliansko udelilo občianstvo.
Vo štvrtok premiérka Meloniová napísala tiež list britskému ministrovi spravodlivosti Alexovi Chalkovi. Podľa zdrojov agentúry ANSA sa odvolávala aj na haagsky dohovor o ochrane detí z roku 1996.
Starostlivosť o Indiu ponúkla Vatikánom spravovaná detská nemocnica Bambino Gesu v Ríme, ktorá to urobila už skôr v prípade iného dieťaťa. Aj jemu britský súd túto možnosť zamietol, uviedla ANSA.