V Bangladéši v posledných dvoch týždňoch vyšli do ulíc tisícky zamestnancov textilných tovární, ktorí požadujú zvýšenie miezd. V niektorých dňoch sa demonštranti stretli s políciou, čo si vyžiadalo smrť niekoľkých robotníkov. Podľa odborov policajti proti demonštrantom zasahovali slzným plynom a gumovými projektilami.
Robotníci na policajtov hádzali kamene a ničili zariadenia tovární. V utorok vláda oznámila zvýšenie miezd, ktoré však robotníci odmietli ako nedostatočné, informoval spravodajský portál CNN.
V textilnom priemysle v Bangladéši pracujú viac ako štyri milióny ľudí. Oblečenie vyrábané v krajine mieri do veľkých odevných reťazcov, ako je H&M, Zara a Levi ‘s. Bangladéšska vláda v utorok oznámila, že mzdy budú robotníkom zvýšené na 113 dolárov mesačne s platnosťou od 1. decembra.
Robotníci, ktorí požadovali zvýšenie miezd na 208 dolárov za mesiac, to s poukazom na vysokú infláciu odmietli a opäť protestovali v mestách.
Protestné akcie donútili mnoho textilných tovární v krajine zatvoriť. Medzi obeťami protestov je okrem iného 32-ročný muž, ktorý zahynul pri požiari fabriky zapálenej demonštrantom, či mladá matka dvoch detí, ktorú podľa jej manžela v stredu zasiahla policajná guľka pri proteste v Gazipure na predmestí metropoly Dháky, uviedol denník The Guardian.
V textilnom priemysle v Bangladéši pracujú tí najchudobnejší a najzraniteľnejší ľudia v krajine. Pracovné podmienky textilných robotníkov na juhovýchode Ázie boli predmetom kritiky už v minulosti.
Bangladéš však nebol svedkom tak rozsiahlych protestov od roku 2013, keď pri zrútení osempodlažnej budovy v komplexe Rana Plaza na predmestí Dháky zahynulo 1129 ľudí a ďalších 2500 bolo zranených. Obeťami boli hlavne ženy, ktoré pracovali v textilných dielňach.