V Kosove vzniká ústav na dokumentáciu zločinov Srbska proti kosovským Albáncom vo vojne v rokoch 1998-99, oznámil v stredu premiér Albin Kurti. Správa pochádza z tlačovej agentúry AP.
Podľa kosovského premiéra Kurtiho tak "tragická minulosť kosovských Albáncov a ich utrpenie v rukách zločineckého Srbska budú všeobecne známejšie". Počas vojny v Kosove bolo zabitých vyše 10.000 ľudí, prevažne kosovských Albáncov. Ukončilo ju 78-dňové bombardovanie silami NATO, ktoré donútilo srbské jednotky stiahnuť sa z Kosova.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008, Belehrad to však odmieta uznať a stále ho považuje za svoju provinciu.
"Rany sú stále čerstvé," povedal Kurti. Dodal, že nezvestných je ešte vyše 1600 tiel. Obvinil Srbsko, že ich pochovalo v neoznačených hroboch a odmieta prezradiť ich miesta.
Napätie medzi Kosovom a Srbskom stále vysoké a západné mocnosti sa obávajú ďalšieho konfliktu, pričom tiež zúri vojna na Ukrajina.
Rozhovory o normalizácii vzťahov sprostredkované Európskou úniou nedosahujú pokrok. Situáciu zhoršila septembrová prestrelka medzi maskovanými srbskými ozbrojencami a kosovskou políciou, ktorá si vyžiadala štyroch mŕtvych.
Srbsko aj Kosovo vyhlasujú, že chcú vstúpiť do EÚ. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell však upozornil, že odmietanie kompromisu zhoršuje ich šance na členstvo.