Britská polícia použila pri májovom koncerte americkej speváčky Beyoncé v Cardiffe technológiu, ktorá naživo rozpoznáva tváre pomocou kamier. Snažila sa pritom v dave nájsť okrem iného možných teroristov, a to podľa vopred stanoveného zoznamu. Informovala o tom dnes stanica BBC s odvolaním sa na Aluna Michaela z waleského úradu, ktorý na políciu dohliada.
Niektoré organizácie, napríklad ľudskoprávna skupina Liberty, metódu kritizujú. Podľa nich "podporuje zakoreňovanie diskriminácie v policajnej praxi" a "narúša súkromie tisícok ľudí".
Michael uviedol, že nasadenie technológie, ktorá umožňuje naživo rozpoznávať tváre, sa na veľkých akciách podobného typu stalo bežnou praxou po bombovom atentáte v Manchestri v roku 2017 pri koncerte speváčky Ariany Grandeovej.
Záznamy takto vyhotovené polícia podľa Micheala uchováva 31 dní a ukladá len tie záznamy tvárí, ktoré zodpovedajú zoznamu podozrivých osôb. Predmetný zoznam pred použitím špeciálnych kamier schváli waleský komisariát a konkrétne v prípade koncertu Beyoncé na ňom figurovali podľa Michaela ľudia "spojení s extrémizmom a terorizmom v súvislosti s atentátom v Manchestri a pedofili, pretože na takomto koncerte bolo veľké množstvo mladých dievčat".