Ministri zahraničných vecí skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7 na záver schôdzky v japonskej metropole Tokiu vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom podporili "humanitárne pauzy a koridory" umožňujúce dodávky pomoci palestínskym civilistom v Pásme Gazu.
V komuniké tiež odsúdili palestínske radikálne hnutie Hamas a potvrdili právo Izraela na sebaobranu v súlade s medzinárodným právom, pričom zároveň zdôraznili význam ochrany civilistov. Informovala o tom dnes agentúra Kjódó.
Podľa Kjódó bolo dosiahnutie jednotného postoja k terajšiemu konfliktu na Blízkom východe pre štáty G7 zložitejšie ako nájsť spoločný hlas ohľadom vojny na Ukrajine.
Vo vyhlásení sa krajiny skupiny G7 snažia vyvážiť kritiku útokov Hamasu na Izrael a zároveň podporiť naliehavú akciu na pomoc civilistom v Pásme Gazy, kde chýbajú potraviny, voda, lekárska starostlivosť i obydlia, píše Kjódó.
Najnovší konflikt na Blízkom východe rozpútal 7. októbra Hamas brutálnym útokom na izraelské územie, pri ktorom ozbrojenci podľa izraelských zdrojov pozabíjali na 1400 ľudí, prevažne civilistov, a najmenej 240 ďalších uniesli.
Izrael reagoval intenzívnym bombardovaním Pásma Gazy, ovládaného Hamásom, odstrihol pásmo od dodávok elektriny, palív, potravín a vody a následne spustil aj pozemnú operáciu. Palestínske zdravotnícke úrady, ktoré v pásme kontroluje Hamas, v utorok oznámili, že počet obetí izraelských úderov už presiahol 10 300.
Šéf americkej diplomacie Antony Blinken a jeho kolegovia z Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Japonska a Talianska v dnešnom vyhlásení podporili krátkodobé humanitárne pauzy, ktoré by okrem dopravy pomoci do Pásma Gazy mali tiež umožniť civilistom odísť z ohrozených oblastí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale minulý týždeň po rokovaní s Blinkenom vyhlásil, že Izrael podmieňuje akékoľvek dočasné prímerie prepustením unesených rukojemníkov.
Šéfovia diplomacií G7 v dnešnom vyhlásení ďalej vyzvali Irán, aby nepodporoval hnutie Hamas a Hizballáh a nepodnikal žiadne kroky, ktoré by viedli k destabilizácii Blízkeho východu.
Kritizovali tiež "nárast násilností radikálnych židovských osadníkov proti Palestínčanom", ktoré sú podľa ministrov "neprijateľné, narúšajú bezpečnosť na Západnom brehu Jordánu a ohrozujú nádeje na trvalý mier".