Cez hraničný priechod Rafáh dnes z Pásma Gazy do Egypta odišla ďalšia skupina ľudí so zahraničnými pasmi. Britské médiá uviedli, že medzi cudzincami, ktorí dnes môžu odísť, je aj viac ako sto britských občanov, vrátane rodičov manželky škótskeho premiéra Humzy Yousafa. Cesty z Pásma Gazy sú prakticky uzavreté od útoku hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra.
Cudzinci mohli prvýkrát odísť cez Rafáh v stredu. Rodiny väznených rukojemníkov dnes zablokovali veliteľstvo izraelskej armády, uviedol denník The Times of Israel.
Palestínske pohraničné úrady v noci zverejnili zoznamy ľudí, ktorým dnes umožní opustiť bombardovanú oblasť. Na zozname sú podľa BBC News zranení Palestínčania a 335 držiteľov zahraničných pasov. Všetci museli byť skoro ráno pred vstupnou halou prechodu, aby uľahčili prevádzku, uviedol úrad. Rafáh je jedinou cestou z Pásma Gazy, ktorú nemá v správe Izrael.
Od začiatku vojny zomrelo pri izraelskom bombardovaní podľa palestínskych úradov v Pásme Gazy najmenej 9227 Palestínčanov, vrátane 3826 detí. Útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra si podľa izraelských úradov vyžiadal asi 1400 obetí, najmä civilistov, taktiež vrátane detí. Viac ako 240 ľudí Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojených skupín pri tomto útoku uniesli do Pásma Gazy a o ich prepustení sa rokuje.
Príbuzní ľudí väznených v Pásme Gazy dnes zablokovali cestu vedúcu k veliteľstvu izraelských ozbrojených síl v Tel Avive. Od premiéra Benjamina Netanjahua žiadajú sľub, že nepristúpia na prímerie, kým nebudú rukojemníci prepustení.
Rodičia manželky škótskeho premiéra Nadiu išli do Pásma Gazy navštíviť chorého príbuzného, v oblasti nedobrovoľne strávili viac ako tri týždne.
Yousaf s manželkou vyjadrili vďačnosť za ich prepustenie a uviedli, že budú ďalej hlasno volať po "zastavení zabíjania a utrpenia nevinných ľudí v Gaze" a žiadať okamžité prímerie a otvorenie humanitárneho koridoru.
Cez Rafáh vo štvrtok odišla aj lekárka s dvojitým - britským a americkým - občianstvom Emilee Rauschenbergerová. Stanici BBC povedala, že na priechode panuje chaos.
"Nie je tam žiadny systém, každý ide za bezpečnostnými úradníkmi a oznámi im číslo, ktoré dostal. Ak úradník nájde jeho meno na zozname, môže odísť (do Egypta)," povedala Rauschenbergerová. Spolu s ňou odišiel aj jej manžel a deti, ale bola to skôr výnimka a rozdelené rodiny, ktorej členovia majú rôzne občianstvo, podľa lekárky prevažujú.