Izraelské údery na palestínsky tábor Džabálija v Pásme Gazy môžu byť vojnovým zločinom. Uviedol to dnes Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.
Podľa úradu vysoký počet obetí a rozsiahle škody ukazujú na to, že údery izraelského letectva mohli byť neprimerané.
"Vzhľadom na vysoký počet civilných obetí a rozsah deštrukcie po izraelských leteckých úderoch na utečenecký tábor Džabálija máme vážne obavy, že išlo o neprimerané útoky, ktoré by mohli byť vojnovými zločinmi," uviedol úrad na sociálnej sieti X.
Nad vysokým počtom civilných obetí v tábore, kde žije podľa televízie Al-Džazíra zhruba 116-tisíc obyvateľov, vyjadril dnes svoje zdesenie šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva však nerozhoduje o tom, či sa stal vojnový zločin; to je vecou justície, uviedla agentúra AFP.
O vojnovom zločine sa napríklad hovorí, keď je vojenský útok úmyselne zameraný na civilné obyvateľstvo, alebo pri porušení princípu primeranosti. To znamená, že škody spôsobené civilistom sú neprimerané sledovaným vojenským cieľom.
Pri utorkovom bombardovaní palestínskeho tábora zahynulo najmenej 50 ľudí, podľa izraelskej armády išlo o "50 teroristov", vrátane jedného z vysokopostavených veliteľov, ktorí sa podieľali na zosnovaní útoku palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra.
Ten si vyžiadal na 1400 prevažne civilných obetí a ozbrojenci Hamasu pri ňom uniesli vyše dvesto ľudí ako rukojemníkov do Pásma Gazy. Podľa agentúry AFP izraelské letectvo udrelo na tábor aj dnes.
Dnes vojenské krídlo Hamasu oznámilo, že pri utorkovom ostreľovaní Džabáliju zomrelo aj sedem civilných rukojemníkov, z toho troch so zahraničným pasom.
Pri izraelskom ostreľovaní, ktoré je v posledných dňoch sprevádzané pozemnou operáciou, zomrelo v Pásme Gazy už takmer 8 800 ľudí, vrátane 3 648 detí, oznámili úrady pôsobiace na tomto palestínskom území, kde od roku 2007 vládne Hamas.