Americká armáda plánuje vo veľkom nakupovať morské plody z Japonska. Chce tým podporiť tamojšiu ekonomiku po tom, ako Čína zakázala dovoz japonských potravín z mora kvôli vypúšťaniu ošetrenej odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima.
Prvým nákupom je podľa agentúry Reuters necelá tona mušlí hrebenatiek, ktoré budú americkí armádni kuchári servírovať v kantínach, na predaj budú tiež v obchodoch na vojenských základniach.
Americký veľvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel povedal, že čínsky zákaz dovozu je súčasťou jej "ekonomických vojen" a Washington by podľa neho mal dôslednejšie zvážiť, ako môže Japonsko podporiť. Konkrétne v prípade mušlí hrebenatiek je americký nákup len asi stotinou objemu, ktorý Japonsko vlani vyviezlo do Číny.
USA by podľa Emanuela mohli začať nakupovať viac japonských rýb aj ďalších plodov mora.
Japonsko vypustilo do oceánu prvú várku vody tento rok v auguste. Ide o vodu, ktorá bola použitá pre chladenie jadrového paliva po nehode vo Fukušime v roku 2011. Voda prešla niekoľkými fázami ošetrenia, ktoré odstránili väčšinu rádionuklidov okrem tritia, ktoré je menej škodlivé ako iné rádioaktívne látky ako cézium alebo stroncium.
Tritium vo vode je zriedené na jednu štyridsiatku jeho povolenej koncentrácie podľa japonských pravidiel a japonská vláda vypúšťanie začala s povolením Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Čína spolu s Ruskom napriek tomu rozhodnutie Japonska kritizovali a Peking plošne pozastavil dovoz japonských rýb a morských plodov, čo Tokio a Washington označili za nespravodlivé. Moskva sa k rovnakému kroku uchýlila na začiatku októbra.