Bulharská elektráreň Kozloduj sa rozšíri o dva jadrové reaktory. Jej kapacitu by mali spoločne rozšíriť o 2300 megawattov. Ako tlakovodné reaktory ich postaví americká firma Westinghouse Electric Company. Podľa agentúry DPA to dnes uviedla bulharská vláda. Štátny energetický holding preto navýši kapitál akciovej spoločnosti Kozloduj až o 500 miliónov levov.
Prvý nový reaktor v Kozloduji by mal byť hotový v roku 2033, druhý o tri roky neskôr, uviedol bulharský premiér Nikolaj Denkov. Jediná jadrová elektráreň v krajine má v súčasnosti dva reaktory s výkonom 1000 megawattov, ktoré boli postavené ešte v časoch Sovietskeho zväzu. Na celkových dodávkach elektriny v krajine sa podieľajú asi 30 percentami.
Dva menšie reaktory boli odstavené tesne pred vstupom Bulharska do Európskej únie v roku 2007 pre bezpečnostné obavy Bruselu.
V súčasnosti sa v Bulharsku vyrába približne tretina elektriny z jadrových elektrární a približne polovica pochádza z uhlia, uvádza DPA. Aby sa krajina stala nezávislou od ruského jadrového paliva, podpísala už príslušné zmluvy s Westinghouse Electric Sweden, dcérskou spoločnosťou americkej korporácie, a s francúzskou spoločnosťou Framatome.
Súčasná prozápadná vláda, ktorá je pri moci od začiatku júna, pred štrnástimi dňami zrušila výberové konanie na projekt jadrovej elektrárne v Belene na Dunaji, pôvodne plánovaný v spolupráci s Ruskom. Nemecká energetická spoločnosť RWE od tohto projektu odstúpila v roku 2009 pre nedostatok financií.