Opozičný líder Donald Tusk, ktorý ašpiruje na pozíciu nového poľského premiéra, počas stredajšej návštevy Bruselu prisľúbil obnovenie vzťahov s Európskou úniou po rokoch vlády pravicovo-populistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Informuje o tom agentúra AFP.
"Dnes nám ide o znovuobnovenie pozície mojej krajiny v Európe a o posilnenie EÚ ako celku," povedal Tusk po príchode do Bruselu, kde sa stretol s predsedníčkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovou.
Výsledky nedávnych poľských parlamentných volieb podľa neho ukázali, že "antidemokratický a protieurópsky štýl nemusí byť trendom, že je to len prechodný výkyv". Tusk, ktorý v minulosti zastával post šéfa Európskej rady, vyjadril hrdosť nad tým, že je Poliakom a zároveň Európanom.
Donald Tusk už počas predvolebnej kampane sľuboval reštart vzťahov medzi Varšavou a Bruselom, ktoré poznačilo dlhoročné vzájomné napätie vyvolané obavami z oslabovania právneho štátu v Poľsku. V súvislosti s kontroverznými reformami justície EÚ zablokovala Poľsku 35 miliárd eur z eurofondov a Tusk sa chce podľa vlastných slov pričiniť o ich odblokovanie.
Von der Leyenová počas stredajšieho stretnutia s Tuskom vyhlásila, že rekordná účasť v poľských voľbách dokazuje, že "Poliaci sú úzko spätí s demokraciou". Vyjadrila pritom presvedčenie, že s Tuskom nájde spoločnú reč v mnohých otázkach vrátane demokracie, obrany a čistých technológií.
Lídri troch poľských opozičných zoskupení, ktoré vo voľbách z 15. októbra spoločne získali väčšinu v parlamente, v utorok deklarovali pripravenosť zostaviť novú vládu a avizovali, že začínajú pracovať na koaličnej zmluve. Šéf najväčšej opozičnej strany Občianska platforma (PO) je práve Donald Tusk.
Osem rokov vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) síce vo voľbách opäť získala najviac hlasov, nie však dosť na to, aby mala v parlamente väčšinu. Jej šance na nájdenie koaličného partnera hodnotia politológovia ako mizivé.