Britsko-indický spisovateľ Salman Rushdie prevzal Mierovú cenu nemeckých kníhkupcov za svoje literárne dielo a odhodlanie čeliť nebezpečenstvu, keďže pokračuje v písaní napriek desaťročiam hrozieb i násilia. Pri preberaní prestížneho ocenenia vo Frankfurte nad Mohanom vyzval na bezpodmienečnú obranu slobody slova, napísala dnes agentúra AP.
„Žijeme v čase, o ktorom som si nikdy nemyslel, že ju budem musieť zažiť,“ povedal podľa agentúry DPA 76-ročný Rushdie. Súčasnosť pritom označil ako dobu, keď je sloboda slova terčom útokov zo všetkých strán, napádajú ju podľa neho autoritárske i populistické hlasy.
Rushdie čelí vyše tri desaťročia vyhrážkam smrti kvôli rozsudku smrti, ktorý nad ním v roku 1989 vyniesol niekdajší iránsky duchovný vodca Rúholláh Chomejní kvôli knihe Satanské verše.
Spisovateľovi sa aj vďaka starostlivej ochranke dlho darilo útočníkom unikať, v bezprostrednom ohrození sa ocitol vlani v auguste, keď naneho v americkom štáte New York zaútočil dvadsaťštyriročný Hadi Matar, ktorý podľa svojho vyjadrenia nemá Rushdieho rád, pretože "urazil islam".
Literát utrpel bodné zranenia krku a trupu, po útoku strávil šesť týždňov v nemocnici a kvôli pobodaniu nevidí na pravé oko. Spisovateľ sa chystá vydať o útoku knihu, je to podľa jeho slov spôsob ako odpovedať na násilie umením.
Mierovú cenu udeľuje spolok nemeckých kníhkupcov od roku 1950 osobnostiam, ktoré významne prispeli k uplatňovaniu myšlienok mieru v oblasti literatúry, vedy a umenia. Medzi laureátmi sú napríklad teológ a lekár Albert Schweitzer, spisovateľ Hermann Hesse, filozofi Karl Jaspers a Ernst Bloch či spisovateľka Astrid Lindgrenová. V roku 1989 ju získal ešte ako disident i Václav Havel.