India dnes ráno úspešne uskutočnila kľúčový test pred možným vyslaním ľudskej posádky do vesmíru. S odvolaním sa na indickú vesmírnu agentúru to uvádza zahraničné médiá. Skúšobný let vyskúšal fungovanie záchranného systému pre posádku.
Podľa agentúry AP test spočíval vo vyslaní modulu do vesmíru a v jeho návrate na Zem. "Únikový systém zafungoval, ako sa predpokladalo," uviedla vesmírna agentúra. Štart však bol o niekoľko hodín oneskorený kvôli počasiu a technickému problému.
Test je súčasťou misie Gaganjaan, ktorej cieľom je vyslať vesmírny modul s troma astronautmi na tri dni dni do vesmíru. Modul by sa mal pohybovať na obežnej dráhe vo výške 400 kilometrov a potom pri návrate na Zem dopadnúť do Indického oceánu.
Rozpočet programu je 90 miliárd rupií (zhruba 25 miliárd korún). Úrady neoznámili, kedy by misia mala odštartovať.
Nosná raketa s testovacím modulom vzlietla so zhruba dvojhodinovým oneskorením kvôli zlému počasiu a potom problému s pohonom, uviedla agentúra AP.
India má ambiciózny vesmírny program, ktorý má podľa zámeru premiéra Naréndry Módího ukázať technologickú vyspelosť krajiny. Módí tento týždeň oznámil, že do roku 2035 India vybuduje svoju vesmírnu stanicu a do roku 2040 chce vyslať svoju ľudskú posádku na Mesiac.
Tento rok v auguste dostala India na Mesiac svoj modul s robotickým vozidlom. Stala sa tak štvrtou krajinou, ktorej modul pristál na Mesiaci. Predtým sa to podarilo USA, Sovietskemu zväzu a Číne. V septembri potom vypustila do vesmíru svoju prvú sondu určenú na pozorovanie Slnka.