StoryEditor

Komisia OSN získala nové dôkazy o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine

20.10.2023, 17:01
Autor:
TASRTASR

Hoci Rusko opakovane popiera, že by jeho vojaci na Ukrajine páchali vojnové zločiny alebo útočili na civilné obyvateľstvo, vyšetrovacia komisia získala dôkazy o prípadoch znásilňovania "za použitia sily alebo psychologického nátlaku".

Vyšetrovacia komisia OSN získala nové dôkazy o tom, že ruské sily na Ukrajine páchali útoky nerozlišujúce medzi civilnými a vojenskými cieľmi a dopúšťali sa vojnových zločinov vrátane znásilňovania a deportácii detí do Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

"Komisia objavila nové dôkazy o tom, že ruské úrady porušovali medzinárodné normy o ľudských právach a medzinárodné humanitárne právo a páchali tomu zodpovedajúce zločiny v oblastiach Ukrajiny, ktoré sa dostali pod ich kontrolu," uvádza sa v správe predloženej Valnému zhromaždeniu OSN, v ktorej sa okrem iného píše o ruských útokoch na ukrajinské mestá Umaň a Cherson.

Členom vyšetrujúcej podozrenia z vojnových zločinov na Ukrajine sa podarilo v poslednej dobe zdokumentovať útoky voči civilným objektom, ako sú obytné budovy, železničná stanica, obchody a sklad slúžiaci na civilné účely, ktoré si vyžiadali množstvo mŕtvych alebo zranených.      

Hoci Rusko opakovane popiera, že by jeho vojaci na Ukrajine páchali vojnové zločiny alebo útočili na civilné obyvateľstvo, vyšetrovacia komisia získala dôkazy o prípadoch znásilňovania "za použitia sily alebo psychologického nátlaku".

"Väčšina incidentov sa stala po tom, ako páchatelia vnikli do domov obetí. Podľa svedectiev obetí dochádzalo k znásilneniam pod hrozbou použitia strelnej zbrane, zabitia alebo spôsobenia inej vážnej ujmy obetiam alebo ich príbuzným," píše sa v správe.

Komisii sa podarilo zdokumentovať aj prevoz 31 detí z Ukrajiny do Ruska, ku ktorému došlo v máji tohto roku. "Dospela k záveru, že išlo o nezákonnú deportáciu a vojnový zločin," uviedli autori správy.

Ruská diplomatická misia v Ženeve na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie k zisteniam vyšetrovateľov bezprostredne nereagovala.

Komisia okrem toho doložila aj tri prípady porušenia ľudských práv zo strany ukrajinských úradov, ktoré sa týkali osôb obviňovaných z kolaborácie s ruskými okupačnými úradmi.

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal v marci  zatykače na ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú a na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Oboch viní z nezákonných deportácií detí a ďalších osôb z Ukrajiny. Rusko tieto obvinenia popiera.

01 - Modified: 2024-04-29 05:57:52 - Feat.: - Title: Rakúsko zvolalo konferenciu o autonómnych zbraňových systémoch 02 - Modified: 2024-04-29 05:15:38 - Feat.: - Title: Severná Kórea kritizovala USA za dodávky rakiet Ukrajine. Washington označila za "narušiteľa" mieru 03 - Modified: 2024-04-28 18:18:58 - Feat.: - Title: V uliciach Tbilisi sa protestuje proti zákonu o zahraničnom vplyve. Mohol by zmariť členstvo v Únii 04 - Modified: 2024-04-28 17:30:00 - Feat.: - Title: Situácia na fronte sa pre Ukrajinu zhoršila, Rusi prebrali iniciatívu, tvrdí Syrskyj 05 - Modified: 2024-04-28 16:55:04 - Feat.: - Title: "Najsilnešia dohoda." Ukrajina a USA rokujú o bilaterálnej bezpečnostnej zmluve, povedal Zelenskyj
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. apríl 2024 10:44