Hoci je za zničenie všetkých materiálov z akcie Gorila primárne zodpovedná Slovenská informačná služba, neoprávňuje to iné orgány, aby nimi ďalej disponovali.
V reakcii na čiastočnú obnovu konaní Ústavným súdom, v ktorých sa v minulosti odmietol vecne zaoberať povinnosťou SIS materiály zničiť, to zdôraznil advokát finančníka Jaroslava Haščáka Martin Škubla.
"Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v júli 2021 potvrdil, že všetky materiály z akcie Gorila sú nelegálne a musia byť zničené," zdôraznil Škubla s tým, že nimi nemôžu ďalej disponovať ani iné orgány.
Vzťahuje sa to podľa neho aj na špecializovaný tím Gorila, ktorý je "povinný preveriť pôvod materiálov, ktoré má v spisoch a ktoré zjavne považuje za materiály z akcie Gorila".
Ústavný súd rozhodol o obnove konania na návrh sťažovateľa Zoltána Vargu, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala. Ústavný súd v tejto súvislosti už v minulosti rozhodol o porušení jeho práv.
Príkazy SIS na odpočúvanie odobril bratislavský krajský súd. Rozhodnutie neskôr ÚS zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu v prípade porušení jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.
Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva.
Podľa neho je možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nebolo možné zistiť vzhľadom na povahu týchto tajných informácií.