Zvýhodnené stavebné sporenie pre domácnosti, ktoré tvoria manželia a ich deti, by sa malo zo zákona vypustiť. Navrhuje to ministerstvo financií v návrhu novely zákona o stavebnom sporení, ktorý predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Stavebný sporiteľ, ktorý je členom domácnosti, je podľa rezortu v aktuálnej právnej úprave oproti iným sporiteľom neprimerane zvýhodnený.
Novelu, ktorá od budúceho roka prináša zvýhodnené rodinné stavebné sporenie, schválila Národná rada tento rok v júni na návrh skupiny poslancov hnutia OĽANO. Touto úpravou sa podľa ministerstva vytvorilo neadresné poskytovanie štátnej prémie z hľadiska príjmov sporiteľov a založili sa výrazne zvýšené nároky na štátny rozpočet.
"Všetky predchádzajúce úpravy zákona o stavebnom sporení viedli k účelovosti, adresnosti a efektívnosti stavebného sporenia, a to aj tým spôsobom, aby prijímateľmi štátnej prémie mohli byť len ľudia s nižšími príjmami," pripomenul rezort financií.
Doteraz platil limit na príjem vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy, nad ktorý už stavebný sporiteľ nemá nárok na štátnu prémiu. Výdavky štátneho rozpočtu na tento účel sa vďaka tomu postupne znížili z približne 20 miliónov eur na 6 miliónov eur ročne, vyčíslilo ministerstvo.
V prípade stavebného sporiteľa, ktorý je členom zákonom definovanej domácnosti, sa však tohtoročnou novelou zvýšil limit spoločného príjmu domácnosti na 3,25-násobok priemernej mzdy. Za každé ďalšie dieťa sa tento strop zvyšuje o ďalší 0,65-násobok priemernej mzdy.
Príjmová hranica na získanie podpory tak podľa rezortu môže vzrásť až na približne štvornásobok súčasnej hodnoty v prípade sporiteľa v manželskom zväzku s dvoma maloletými deťmi. "Takéto nastavenie spôsobuje vyššie zvýhodnenie vysokopríjmových rodín oproti rodinám a slobodným jednotlivcom s nižšími príjmami a neprimerane zvýšené nároky na štátny rozpočet," upozornilo ministerstvo.
Vypustením ustanovení súvisiacich s definíciou domácnosti sa podľa rezortu financií zároveň riešia aj legislatívno-právne nedostatky, ktoré by v praxi spôsobovali nutnosť ďalšej právnej úpravy. Zákon v súčasnom znení napríklad nerieši, kedy a komu má stavebný sporiteľ dokladovať, že je členom domácnosti.
"Predložený návrh zákona nemá z celkového hľadiska žiadny vplyv na verejné financie z dôvodu, že uvedený návrh eliminuje predpokladané zvýšené výdavky štátneho rozpočtu na štátnu prémiu od roku 2025, ktoré by bolo potrebné vynaložiť na štátnu prémiu v prípade ponechania súčasnej právnej úpravy," dodal rezort financií.