Česká a slovenská ekonomika už nie sú tak previazané ako pred rozpadom spoločného štátu v roku 1993. Napriek tomu, že Slovensko je druhým najväčším vývozným trhom, oveľa intenzívnejšie obchodné vzťahy má Česko s Nemeckom, povedal predseda Združenia pre zahraničné investície Kamil Blažek.
V Česku majú podľa neho slovenskí podnikatelia záujem investovať predovšetkým do rozvoja turistiky alebo zimných športov.
Na Slovensko z Česka za tohtoročných prvých osem mesiacov smeroval tovar v hodnote 10,8 miliardy eur, medziročne to bol pokles približne o 1,06 miliardy eur, vyplýva z údajov Českého štatistického úradu. V sobotu 28. októbra si navyše pripomenieme 105 rokov od vzniku Československa.
„Sme si bližšie než akékoľvek dva iné národné štáty v Európe. Na druhú stranu samozrejme voči stavu v roku 1993 došlo k významnému zníženiu vzájomnej hospodárskej previazanosti oboch ekonomík a teda aj obchodu, čo je ale len logické vzhľadom na to, že už nie sme jeden štát a navyše bez centrálne riadenej ekonomiky ako pred rokom 1989,“ uviedol Blažek.
Podľa veľkosti trhu pre seba česká a slovenská ekonomika rozhodujúce nie sú, dodal Blažek. "Navyše ten najdôležitejší faktor pre českú ekonomiku je previazanosť s nemeckou ekonomikou a tá je nepochybne úplne kľúčová.
Takú previazanosť Slovensko nemá a neexistuje ani medzi českou a slovenskou ekonomikou navzájom," povedal.
Riaditeľ sekcie medzinárodných vzťahov Zväzu priemyslu a dopravy Slovenskej republiky Lukáš Martin povedal, že štruktúry oboch ekonomík v mnohých ohľadoch si sú však podobné.
Slovensko podľa neho napríklad rovnako ako Česko vyváža najviac stroje a prepravné zariadenia. Rast ekonomiky tiež v Česku aj na Slovensku podporuje predovšetkým automobilový priemysel.
"Medzi ďalšie dôležité sektory v oboch krajinách patrí elektrotechnický, chemický a hutnícky priemysel. Obe krajiny sa tiež výrazne začínajú orientovať aj na podporu vedy, výskumu a inovácií," doplnil Martin.
Českí podnikatelia na slovenskom trhu podľa Martina najviac oceňujú minimum obchodných bariér. "Česi a Slováci majú veľmi blízku kultúru a početné rodinné väzby z čias spoločného štátu. V Česku študuje množstvo Slovákov, ktorí v krajine často zostávajú pracovať," povedal.
Pre české firmy je podľa Blažka teraz dôležité, aby sa po voľbách na Slovensku vytvorila stabilná vláda, ktorá v krajine zaistí rozvoj podnikateľského prostredia. "To, čo by bolo určite najhoršie z pohľadu podnikania, je neistota a nestabilita," uviedol Blažek.
Za celý minulý rok export z Česka na Slovensko podľa ČSÚ dosiahol hodnotu 18,1 miliardy eur, čo bol oproti 2021 nárast z 15,1 miliardy eur. Dovoz zo Slovenska stúpol približne o 932,3 milióna eur.
Dovoz zo Slovenska vtedy bol 2,7 miliardy eur, čo zodpovedalo 15,9 percenta všetkého importu, uviedol už skôr ČSÚ. Relatívna váha Slovenska v obchodných vzťahoch sa podľa neho za 30 rokov znížila v prospech iných krajín Európskej únie a Ázie.