Kroky Európskej centrálnej banky prinášajú svoje ovocie v podobe znižovania miery inflácie, na druhej strane v eurozóne naďalej pretrváva vysoká neistota.
Uviedol to koncom týždňa cyperský člen Rady guvernérov ECB Constantinos Herodotou. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Nedávny nárast cien energií sa opäť môže premietnuť do ekonomiky a zvýšiť tlak na ceny smerom nahor," povedal Herodotou, ktorý je zároveň guvernérom cyperskej centrálnej banky, na konferencii v Limassole.
Dodal, že ďalšou oblasťou, ktorú je potrebné monitorovať, je likvidita bankového systému eurozóny, keďže hrá veľkú úlohu v transmisii menovej politiky, čím ovplyvňuje infláciu. Dôsledne monitorovať je potrebné napríklad aj rastúce mzdy a ziskové marže, aj keď v tejto oblasti by sa situácia mala postupne normalizovať, dodal Herodotou.
ECB zvýšila v polovici septembra úrokové sadzby 10-krát po sebe, pričom kľúčovú úrokovú sadzbu posunula na 4,50 percenta a depozitnú na 4 percentá.
Zároveň však naznačila, že na nasledujúcom zasadnutí by mohla sadzby ponechať nezmenené.
Miera inflácie sa postupne spomaľuje, keď v septembri dosiahla 4,3 percentá, čo je najnižšia hodnota od októbra 2021. Na druhej strane je stále viac než dvojnásobne vyššia, než je inflačný cieľ ECB. Ten banka stanovila na 2 percentá.