Pakistan nariadil všetkým afganským imigrantom, ktorí bývajú v krajine bez povolenia, aby do prvého novembra odišli, inak im hrozí deportácia. Pakistanská vláda ich počet odhadla na 1,7 milióna, informoval dnes spravodajský server BBC News. Afganská vláda vedená islamistickým hnutím Taliban to označila za neprijateľný krok a vyzvala Islamabad, aby svoj krok prehodnotil.
Pakistan v uplynulých desaťročiach prijal státisíce Afgancov, ktorí zo svojej vlasti utekali pred vojnovými konfliktmi, chudobou i prenasledovaním. Prílev utečencov zosilnel od roku 2021, keď sa k moci v Afganistane vrátil Taliban.
Štatút utečenca má v Pakistane asi 1,3 milióna Afgancov, ďalších 880-tisíc afganských štátnych príslušníkov dostalo v susednej krajine povolenie na pobyt, vyplýva z údajov OSN. "Viac ako 1,7 milióna Afgancov je ale v krajine nelegálne," vyhlásil v utorok pakistanský minister vnútra Sarfraz Bugtí.
Podľa Bugtího migranti, ktorí sú v Pakistane bez povolenia, musia do 1. novembra krajinu opustiť dobrovoľne, alebo budú deportovaní. Ťaženie proti afganským migrantom zdôvodnil minister predovšetkým bezpečnostnými dôvodmi.
Podľa ministra došlo od januára pri pakistanskej hranici s Afganistanom k 24 samovražedným útokom, z ktorých viac ako polovicu podľa ministra spáchali ozbrojenci so základňami na afganskom území. V piatok zahynulo pri dvoch samovražedných atentátoch v provinciách susediacich s Afganistanom najmenej 57 ľudí. Bugtí vyhlásil, že jeden z útočníkov bol afganský štátny príslušník.
Hovorca Talibanu Zabíjahulláh Mudžáhid v reakcii na rozhodnutie Islamábádu vykázať z krajiny 1,7 milióna Afgancov zdôraznil, že afganskí migranti "sa nepodieľajú na bezpečnostných problémoch Pakistanu".
Pakistanský minister vnútra Bugtí tiež uviedol, že od 1. novembra budú môcť do Pakistanu vstupovať len Afganci s platným vízom či pasom. Podľa BBC bolo v uplynulých rokoch bežné, že Afganci do Pakistanu pri ceste cez pozemnú hranicu používali afganské identifikačné preukazy. Vydanie víza či pasu môže v Afganistane trvať niekoľko mesiacov, pripomína BBC.