Skupina grónskych žien žiada od Dánska odškodné za nedobrovoľnú kontrolu pôrodnosti v 60. rokoch minulého storočia. Oznámil to podľa agentúry Reuters ich právny zástupca Mads Pramming. Škandál okolo zavádzania vnútromaternicových teliesok bez súhlasu žien vyplával na povrch vlani, píše agentúra.
Správa o spoločnom vyšetrovaní vlád Grónska a Dánska, ktorého je najväčší ostrov sveta autonómnou súčasťou, má byť zverejnená až v máji 2025, ale skupina žien žiada o odškodné už teraz, pretože niektorým je viac ako 70 či 80 rokov. "K čomu ju potrebujeme, keď jasne vieme, že došlo k porušovaniu zákonov a ľudských práv," povedala o správe jedna z žien usilujúcich sa o kompenzácie Naja Lyberthová.
Škandál sa dostal na svetlo, keď dánska rozhlasová a televízna stanica DR informovala o záznamoch, z ktorých vyplýva, že v rokoch 1966 až 1970 boli zavedené vnútromaternicové telieska 4500 ženám i dievčatám, z ktorých niektoré mali len 13 rokov, a to bez ich vedomia alebo súhlasu.
Dánske a grónske vlády poverili tím výskumníkov, aby odhalil rozsah tejto praxe a rozhodovací proces, ktorý viedol ku kampani zameranej na obmedzenie pôrodnosti z rokov 1960 až 1991, keď Grónsko získalo administratívnu právomoc nad svojím zdravotníctvom.
Ženy požadujú odškodné 300-tisíc dánskych korún pre každú z nich, povedal Reuters Pramming, ktorý žiadosť v mene poškodených žien odoslal úradu dánskej premiérky Mette Frederiksenovej. Jej kancelária podľa Reuters na žiadosť o vyjadrenie zatiaľ nereagovala.
Grónsko bolo až do roku 1953 dánskou kolóniou, ale teraz je polosuverénnym územím Dánska s 57-tisíc obyvateľmi, píše Reuters. V posledných rokoch sa objavili obvinenia zo zneužívania právomocí dánskych úradov voči obyvateľom bývalej kolónie.
Vlani sa Kodaň verejne ospravedlnila obetiam experimentu z 50. rokov minulého storočia, keď bolo 22 inuitských detí presídlených z Grónska do Dánska. Mali vtedy päť až deväť rokov a išlo buď o obojstranné siroty alebo o deti, ktoré stratili jedného z rodičov. Cieľom akcie bolo posilniť v deťoch dánsku identitu, aby mohli po návrate na arktický ostrov slúžiť ako vzor pre ostatných. V roku 1953 sa deti vrátili do Grónska, kde boli však poslané do sirotinca a izolované od príbuzných.