StoryEditor

Na komisára pre deti sa obracajú viac rodičia ako deti, Mikloško to chce zmeniť

02.10.2023, 09:38
Autor:
TASRTASR

Komisár odporúča obetiam šikany, aby sa zdôverili osobe, ktorej dôverujú, že im pomôže.

Na komisára pre deti Jozefa Mikloška sa s podnetmi pre šikanu obracajú viac rodičia ako deti, úrad komisára to chce zmeniť. Úrad v tomto roku doposiaľ zaznamenal 40 podnetov týkajúcich sa šikanovania detí. Uviedla to hovorkyňa Mária Gregušová.

Komisár odporúča obetiam šikany, aby sa zdôverili osobe, ktorej dôverujú, že im pomôže. Alebo sa môžu obrátiť na linky pomoci ako je napríklad IPčko, Linka detskej istoty či Linka detskej dôvery.  Upozorňuje, že škola je povinná šikanu riešiť a nemôže ju ignorovať.

"K téme šikanovania by som rád v úvode podotkol, že dieťa, ktoré šikanuje, agresor, je často vystavované násiliu v domácom prostredí. Problém zvyšujúceho sa násilia na školách tiež vnímam v úzkej súvislosti so zhoršujúcim sa duševným zdravím detí," povedal komisár.

V téme šikanovania odporúča školám úzku spoluprácu s centrami poradenstva a prevencie v kraji. Pri šikane v malom rozsahu je vhodné zintenzívniť prevenciu na celej škole voči všetkým prejavom nátlaku, prípadne násilia medzi žiakmi.

V prípade rozsiahlejšieho šikanovania nie je možné vylúčiť páchanie trestného činu, preto komisár v súlade s jeho pôsobnosťou kontaktuje orgány činné v trestnom konaní.

Deti sú najčastejšie šikanované spolužiakmi alebo žiakmi školy. V prípadoch, keď ide o šikanovanie žiaka učiteľom, prípadne vedením školy, komisár kontaktuje Štátnu školskú inšpekciu.

"Je možno vhodné uviesť, že nie všetko konanie, ktoré sa javí zákonným zástupcom ako šikanovanie, aj ním je," varuje komisár.

Zároveň poznamenal, že za posledný rok bol podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zaznamenaný nárast duševných porúch u detí a mládeže až o 31 percent, pričom u väčšiny z nich išlo o afektívne a stresom podmienené poruchy. Odborníkov v tejto oblasti je veľmi málo, podľa komisára je na Slovensku 47 pedopsychiatrov.

Štúdia Health Behaviour in School Aged Children (HBSC) ukázala, že fyzické násilie na slovenských školách klesá, zvýšil sa výskyt šikany a kyberšikany.

V porovnaní s rokom 2018 je menej školákov, ktorí zažili skúsenosť so šikanovaním a mlčia, zároveň sa viac z nich zdôverí učiteľom. Skoro tretina opýtaných zažila v škole výsmech, najčastejšie z postavy, konkrétne z nadváhy, pričom častejšie ho zažili dievčatá.

Mikloško avizoval, že v reakcii na výsledky štúdie bude v najbližšom čase iniciovať pracovné stretnutia s akademičkou Trnavskej univerzity v Trnave Margarétou Kačmarikovou a jej tímom. Podľa hovorkyne by výstupom malo byť pomenovanie návrhov prostriedkov nápravy, vyplývajúcich z HBSC.

01 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Nové zistenia: Dieťa nechceli v materskej škole, lebo malo problém so stravou. Inde žiakom zamrežovali výťah 02 - Modified: 2024-04-05 09:42:25 - Feat.: - Title: Komisár pre deti Mikloško ocenil zákaz mobilov na školách: Týmto krokom sa zaradíme medzi moderné krajiny 03 - Modified: 2024-03-26 19:57:41 - Feat.: - Title: Našim úsilím je chrániť a podporovať zdravý vývoj detí, vraví komisár pre detí Mikloško 04 - Modified: 2024-02-02 12:54:55 - Feat.: - Title: Treba hľadať riešenia na ochranu práv detí aj v zahraničí, hovorí komisár pre deti 05 - Modified: 2023-06-29 10:49:33 - Feat.: - Title: Jozef Mikloško odsúdil obchodovanie s deťmi, žiada prísnejšie hraničné kontroly
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. máj 2024 15:48