StoryEditor

Počet kybernetických útokov na univerzity vzrástol, šíria sa aj cez e-maily

30.09.2023, 09:33
Autor:
TASRTASR

Ľahkým cieľom pre útočníkov sú najmä nesprávne nakonfigurované služby a otvorené porty v sieti.

Počet kybernetických útokov na univerzity sa v súčasnosti zvýšil. Upozornila na to Fakulta informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU). Útoky sa šíria aj cez infikované prílohy v e-mailoch.

Ide o ransomvérové útoky, pri ktorých útočníci zablokujú prístup k dôležitým súborom alebo k celému počítačovému systému. Následne žiadajú od svojich obetí výkupné, aby získali kľúč na odšifrovanie týchto údajov.

"Tieto útoky sa môžu šíriť prostredníctvom infikovaných e-mailových príloh, škodlivých odkazov alebo zneužitím bezpečnostných slabín v softvéri," dodala FIIT STU. Zásadná je podľa nej správna bezpečnostná stratégia na ochranu dát a systémov.

Ľahkým cieľom pre útočníkov sú najmä nesprávne nakonfigurované služby a otvorené porty v sieti. Slabinou organizácií je podľa fakulty často aj nedostatočný prehľad o systémoch, ktoré vlastnia a používajú.

"Vzhľadom na rastúci počet elektronických informácií a služieb sa zvyšuje aj hodnota týchto aktív. To znamená, že sú čoraz častejším cieľom útokov," uviedol odborný asistent FIIT STU Pavol Helebrandt.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
27. jún 2026 12:25