Aktuálne vedenie ministerstva životného prostredia sa od prvého dňa nástupu do úradu intenzívne zaoberá riešením financovania Slovenského vodohospodárskeho podniku. Uviedol to Tomáš Ferenčák, hovorca rezortu, v reakcii na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu.
Podnik a envirorezort podľa neho spoločne pracujú jednak na krátkodobej sanácii finančného stavu podniku, ale zároveň aj na návrhu koncepčných opatrení do budúcnosti.
Pripomenul, že na problémy s financovaním SVP upozornil NKÚ už v roku 2020, napriek tomu nedošlo k riešeniu. Na ilustráciu, kým v období pred rokom 2020 dostal podnik v priemere tri štvrtiny z požadovanej sumy, v rokoch 2020 až 2022 to bola len necelá pätina.
Naakumulované problémy vyvrcholili v prvých mesiacoch roka 2023, keď si financovanie podnik dokonca musel zaistiť prostredníctvom úveru.
Ferenčák zdôraznil, že podkladom dlhodobého koncepčného riešenia bude analýza, s ktorou finišujú analytici Inštitútu environmentálnej politiky. "Do dvoch týždňov bude analýza hotová a zverejnená," informoval.
"Práve analytické podklady umožnia prijať systémové a udržateľné financovanie Slovenského vodohospodárskeho podniku. V strednodobom až dlhodobom horizonte bude potrebné vykonať hĺbkový procesný audit, ktorý zmapuje slabé miesta podniku a stanoví možnosti zefektívnenia jeho fungovania. Je potrebné stanoviť výšku investičného a prevádzkového dlhu, ktoré sú dnes neznáme. Súbežne s tým si štát musí začať plniť povinnosť platieb za protipovodňovú ochranu," dodal Ferenčák.
Ministerstvo financií sa chce vyjadriť k financovaniu vodární až po oboznámení sa s danými materiálmi.
Hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková vo štvrtok uviedla, že strategický Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý má ľudí chrániť pred povodňami, bojuje o prežitie pre prístup štátu.
Štátny SVP, ktorý spravuje a chráni kvalitu a množstvo povrchových a podzemných vôd, stará sa o toky riek aj o protipovodňovú ochranu, je podľa zistení NKÚ dlhodobo v strate a jeho financovanie je poddimenzované.