V máji 2018 sa Slovensko zaradilo medzi európske krajiny, ktoré využívajú a systematicky podporujú sociálne podnikanie ako súčasť štátneho hospodárstva. Na Slovensku je 543 sociálnych podnikov, ktoré vytvorili viac ako 6720 pracovných miest. V utorok (26.9.) to na záverečnej konferencii k bilancii päťročného pôsobenia národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky uviedol štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Juraj Káčer.
"Prax nám jasne ukázala, že sociálna ekonomika vytvára inkluzívny a integračný priestor pre rozvoj jednotlivca, komunity, regiónu. Dnes nájdeme na Slovensku 543 fungujúcich sociálnych podnikov. Tieto podniky vytvorili viac ako 6720 pracovných miest, pričom 4600 z nich obsadili znevýhodnené, zraniteľné alebo zdravotne znevýhodnené osoby," priblížil Káčer.
Registrované sociálne podniky pôsobia vo všetkých krajoch SR. Najviac ich je v Banskobystrickom, Košickom a Žilinskom kraji a najmenej ich podniká v Bratislavskom. Regionálne centrá tiež pomáhajú systému podpory sociálnych podnikateľov. Za vyše päť rokov ich činnosti absolvovali zamestnanci centier viac ako 18.000 individuálnych stretnutí s potenciálnymi sociálnymi podnikateľmi, zrealizovali 370 skupinových prednášok, poskytli 7550 online konzultácií a 690 stretnutí v rámci sieťovania s inštitúciami relevantnými v podpore rozvoja sociálnej ekonomiky.
Vyše 200 zamestnancov inštitúcií trhu práce je vyškolených, absolvovali vzdelávanie na zvýšenie ich zručností poskytovať individualizované služby klientom.
"Som veľmi rád, že potenciál sociálnej ekonomiky a sociálneho podnikania budeme môcť rozvíjať prostredníctvom pokračovania národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky II, ktorý je plánovaný na obdobie ďalších päť rokov až do novembra 2028," uviedol v závere odbornej konferencie zástupca generálneho riaditeľa Implementačnej agentúry MPSVR SR (IMPLEA) Norbert Tinka.