Francúzsky veľvyslanec odletel z Nigérie, potvrdil dnes Elyzejský palác. Agentúra Reuters predtým s odvolaním sa na dva bezpečnostné zdroje uviedla, že veľvyslanec africkú krajinu opustil dnes ráno. Vojenská junta veľvyslancovi nariadila krajinu opustiť takmer pred mesiacom.
Francúzsko to ale dlho odmietalo. Až v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že veľvyslanec z Nigeru odíde.
"Veľvyslanec a šesť zamestnancov opustilo Niamey okolo 04: 00 (05: 00 SELČ)," uviedol diplomatický zdroj agentúry AFP. Podľa ďalšieho zdroja lietadlo s veľvyslancom odletelo do Čadu.
Vojaci, ktorí sa v Nigeri chopili moci 26. júla po zvrhnutí demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, na konci augusta nariadili polícii, aby francúzskeho veľvyslanca Sylvaina Ittého vyhostila z krajiny. Malo sa tak stať do 48 hodín.
Pučisti vtedy Francúzsku obvinili z toho, že podniká kroky, ktoré sú v rozpore so záujmami Nigeru. Paríž sa odmietol podrobiť ultimátu, aby veľvyslanca odvolala s tým, že pučisti nemajú k takejto žiadosti žiadnu právomoc. Zdôraznila, že naďalej uznáva za jediného legitímneho vládcu krajiny zvrhnutého prezidenta Bazouma.
Francúzsky prezident Macron v polovici septembra uviedol, že junta veľvyslanca a ďalších zamestnancov drží na ambasáde ako rukojemníkov. Cez víkend oznámil, že sa veľvyslanec vráti domov a že Francúzsko z Nigeru do konca roka stiahne 1500 svojich vojakov.
Niger bol do prevratu partnerom Západu v boji proti džihádistom v oblasti Sahelu. Francúzsko, USA či Nemecko sa z tohto dôvodu tiež podieľali na výcviku nigérijských vládnych jednotiek. Vojenské junty sa v predchádzajúcich rokoch pučom zmocnili vlády tiež v Mali a Burkina Fasu. Po Nigeri sa vojaci chopili tento rok moci tiež v Gabone.