Na severe Kosova bolo nájdené telo ďalšieho podozrivého z nedeľného útoku, pri ktorom zahynul kosovský policajt. Informovala o tom s odvolaním sa na kosovskú prokuratúru stanica Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL), podľa ktorej týmto nálezom stúpol počet zabitých útočníkov na štyroch. Po ďalších účastníkoch sa stále pátra, podľa kosovských úradov prešli niektorí z nich do Srbska.
Príslušník kosovskej polície Afrim Bunjaku, etnický Albánec, zomrel v nedeľu pri ozbrojených stretoch v obci Banjska (albánsky Bajskë), ktorá leží v severnej, prevažne Srbmi obývanej časti Kosova. Dvaja ďalší policajti utrpeli zranenia. Kosovskí predstavitelia uviedli, že tri desiatky maskovaných ozbrojencov sa potom ukryli v kláštore pravoslávnej cirkvi, ktorý polícia obkľúčila a následne nad ním získala kontrolu. V nedeľu hlásili kosovské úrady troch mŕtvych z radov útočníkov a šiestich zadržaných. Zhabané boli tiež zbrane a munícia.
Telo štvrtého podozrivého z útoku sa našlo asi 1,5 kilometra od miesta incidentu, povedal stanici RFE/RL prokurátor Naim Abazi. Podľa neho sa spolu s telom, ktoré musí byť ešte len identifikované, našlo tiež vozidlo so zbraňami. Podľa serveru Koha.net ďalej Abazi uviedol, že polícia preveruje možné skrýše zbraní v ďalších autách a domoch.
Okolie dediny Banjska je uzavreté a kosovská polícia naďalej pátra po zvyšných útočníkoch. Podľa kosovského ministra vnútra Xhelala Sveçly minimálne časť z nich prešla do Srbska. "Podľa doterajších informácií je v nemocnici v Novom Pazare ošetrovaných šesť zranených teroristov a žiadame Srbsko, aby ich bezodkladne odovzdalo kosovským úradom," povedal podľa stanice Klan Kosovo minister na dnešnej tlačovej konferencii.
Srbská agentúra Beta predtým písala o dvoch zranených útočníkoch, ktorí sa liečia v Novom Pazare na juhozápade Srbska.
Priština útok označila za terorizmus a pripísala vinu za neho Belehradu. Dlhodobo tvrdí, že Srbsko prostredníctvom svojich tajných služieb podporuje polovojenské štruktúry v severnom Kosove. Útok odsúdila aj Európska únia, Spojené štáty a ďalšie krajiny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes podľa agentúry TASS uviedol, že Rusko sleduje "napätú a potenciálne nebezpečnú situáciu v Kosove".
Srbský prezident Aleksandar Vučić v nedeľu útok na kosovskú políciu odsúdil a povedal, že za incidentom stoja Srbi zo severného Kosova, ktorí "už nechceli znášať teror" kosovského premiéra Albina Kurtiho. Dnes Vučić o incidente rokoval so západnými predstaviteľmi aj ruským veľvyslancom v Belehrade Alexandrom Bocanom-charčenkom.
Sever Kosova je dejiskom opakovaných nepokojov. Situácia sa tam prudko vyhrotila v máji, keď sa kosovské úrady rozhodli vymenovať albánskych starostov do čela štyroch okresov obývaných prevažne Srbmi. V následných stretoch so srbskými demonštrantmi bolo zranených približne 90 vojakov medzinárodných síl KFOR. Odvtedy sa situácia stabilizovala, napätie tam ale pretrvávalo.
Z 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 90 percent etnických Albáncov, niekoľko desiatok tisíc Srbov žije prevažne na severe Kosova. Od vojny z rokov 1998 až 1999, ktorá sa skončila bombardovaním Srbska lietadlami NATO, prechádzajú vzťahy medzi Prištinou a Belehradom z krízy do krízy. Srbsko odmieta uznať nezávislosť, ktorú jeho bývalá južná provincia vyhlásila v roku 2008.