Stovky opičích lebiek ukrytých v poštových zásielkach väčšinou pochádzajúcich z Kamerunu objavili počas siedmich mesiacov kontrol francúzski colníci. Lebky, ktorých hodnotu odhadujú experti od stoviek až do tisícky eur, mali doputovať väčšinou do Spojených štátov ku zberateľom či do poľovníckych združení, napísala agentúra AFP. Namiesto toho ich úrady odovzdali do francúzskeho múzea prírodnej histórie v Aix-en-Provence.
Colníci si podozrivých zásielok všimli po prvý raz vlani v máji, keď objavili sedem opičích lebiek v balíku putujúcom z Afriky. Potom sa začali na podobné zásielky zameriavať a do konca minulého roka objavili lebiek, niekedy doplnených aj inými časťami tela, celkovo 392.
"Obchod s chránenými druhmi živočíchov patrí k tým najvýnosnejším, po drogách, zbraniach a ľuďoch," povedal AFP šéf colníkov z parížskeho letiska Roissy Gilbert Beltrain. Tento druh zločinu podľa neho vynesie páchateľom medzi ôsmimi a 20 miliardami eur ročne.
Samotné lebky nepatria podľa expertov medzi hlavný artikel. Opica sa loví skôr kvôli mäsu, ale aj časti ich skeletu možno výhodne predať. Špecialista na odhaľovanie obchodu so zvieratami z francúzskej colnej služby Fabrice Gayet podľa AFP odhadol, že za lebku najmenších opíc sa cena pohybuje do 50 eur, pri mandľoch je to do 500 eur a šimpanzí lebky sa predávajú od 800 do 1000 eur.
Okrem primátov zabavili colníci aj ďalšie viac ako tri stovky lebiek a kostier iných druhov, najmä mačkovitých šeliem, jašterov či dravých vtákov. Podľa colníkov ide väčšinou o chránené druhy, s ktorými je obchod až na výnimky prísne zakázaný. Podľa ochrancov prírody ohrozujú pytliaci a obchodníci samotnú existenciu niektorých druhov, ako je kriticky ohrozená gueréza červená či len o niečo početnejšia populácia mandrilov.
"Štyristo lebiek zhabaných za sotva sedem mesiacov ukazuje na masaker primátov v týchto lesoch, ktoré sú drancované kvôli uspokojeniu zberateľov, zatiaľ čo im hrozí vyhynutie," povedala k objavom colníkov prírodovedkyňa Sabrina Kriefová.