Britské úrady obvinia päticu Bulharov žijúcich v Británii zo sprisahania s cieľom vykonávať špionáž pre Rusko. Päťčlenná bunka podľa vyšetrovateľov takmer tri roky zhromažďovala v Británii a ďalších európskych krajinách informácie, ktoré následne poskytovala Moskve. Podľa médií o tom dnes informovala Britská kráľovská prokuratúra.
Prokuratúra na prípade pracuje viac ako pol roka a dnes oznámila, že pripravila podklady pre oficiálne obvinenie. Jeho dôvodom je "sprisahanie s cieľom zbierať informácie priamo či nepriamo užitočné pre nepriateľa s cieľom poškodiť bezpečnosť a záujmy štátu". Obvinenie má pätica vypočuť budúci utorok na londýnskom súde.
Hlavnou ruskou spojkou bol podľa médií päťdesiatštyriročný Orlin Rusev, ktorý rovnako ako o štyri roky mladší Biser Džambazov a tridsaťjedenročná Katrin Ivanovová žil v Británii viac ako desiatku rokov a vystriedali rad profesií. Boli tiež aktívne v miestnej bulharskej komunite.
Policajti pri prehliadke ich obydlí v Londýne a Norfolku objavili množstvo falošných dokladov. Okrem bulharských a britských pasov našli tiež dokumenty české, francúzske, talianske, španielske, chorvátske, slovinské či grécke. Pravé boli podľa médií len tie bulharské.
Trojica bola už vo februári obvinená kvôli falšovaniu dokladov. Obvineniu zo špionáže spolu s nimi teraz čelí tridsaťjedenročný Ivan Stojanov a dvadsaťdeväťročná Vanja Gaberovová.
Británia sa v poslednom čase snaží o dôraznejší postup proti potenciálnym špiónom a tamojšie tajné služby označujú Rusko v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu za akútnu hrozbu. Znepokojenie britských úradov vyplýva zo známych incidentov z posledných rokov, ktoré sa týkali operácií ruských spravodajských služieb v Británii.
Zrejme najznámejšia z nich je otrava bývalého dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije paralytickou látkou novičok. Podľa britských úradov boli v roku 2018 za útokom dvaja agenti ruskej tajnej služby GRU, ktorí boli podľa českej vlády o štyri roky skôr zapojení do výbuchu muničného skladu vo Vrbeticiach.