StoryEditor

Globálny dlh sa vyšplhal na rekordných 307 biliónov dolárov

19.09.2023, 18:36
Autor:
TASRTASR

Dlh stúpol aj napriek rastúcim úrokovým sadzbám obmedzujúcim dostupnosť bankových úverov.

Globálny dlh dosiahol v druhom štvrťroku tohto roka rekordnú hodnotu 307 biliónov amerických dolárov (287,91 bilióna eur), a to aj napriek rastúcim úrokovým sadzbám, ktoré obmedzujú dostupnosť bankových úverov.

Najviac k zvýšeniu dlhu prispeli rozvinuté ekonomiky, ako USA a Japonsko., uvádza agentúra Reuters, ktorá v utorok zverejnila najnovšie údaje Inštitútu medzinárodných financií.

V dolárovom vyjadrení vzrástol globálny dlh podľa údajov inštitútu v prvom polroku 2023 o desať biliónov dolárov a za poslednú dekádu o sto biliónov dolárov.

image

Globálny dlh môže začať znova narastať, zotavovanie ekonomiky po pandémii stráca na sile

Najnovší prírastok zvýšil pomer globálneho dlhu k celosvetovému hrubému domácemu produktu na 336 percent. Pred rokom 2023 ukazovateľ sedem štvrťrokov po sebe klesal.

Za zvýšením pomeru dlhu k HDP stojí pomalší hospodársky rast spolu so spomalením rastu cien.

"Náhly nárast inflácie bol hlavným faktorom, ktorý stál za prudkým poklesom pomeru dlhu k produkcii v posledných dvoch rokoch," uviedol inštitút v pravidelnej kvartálnej správe.

Vzhľadom na zmiernenie mzdových a cenových tlakov možno podľa inštitútu očakávať, že ukazovateľ do konca roka 2023 prekročí hranicu 337 percent.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
19. september 2023 18:37