StoryEditor

Azerbajdžan vyzýva arménskych separatistov: Zložte zbrane a vzdajte sa

19.09.2023, 18:22
Autor:
TASRTASR

Separatisti predtým krajinu žiadali o ukončenie nepriateľských akcií.

Azerbajdžan v utorok vyzval Arménskom podporovaných separatistov v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, aby zložili zbrane a vzdali sa.

Za miesto konania rozhovorov, ktoré by sa mohli konať za takýchto podmienok, navrhlo Baku azerbajdžanské mesto Jevlach, iinformuje agentúra AFP.

"Aby sa zastavili protiteroristické opatrenia, nezákonné arménske ozbrojené sily musia vztýčiť bielu vlajku, odovzdať všetky zbrane a nezákonný režim sa musí rozpustiť. V opačnom prípade budú protiteroristické opatrenia pokračovať až do konca," uviedol azerbajdžanský prezidentský úrad.

image

Arménsko rokovalo s USA a Francúzskom o deeskalácii v Náhornom Karabachu

Arménskom podporovaní separatisti predtým vyzvali Azerbajdžan, aby ukončil nepriateľské akcie a začal rokovať.

Azerbajdžan uviedol, že po spustení vojenskej operácie v Náhornom Karabachu bude chrániť tamojších etnických Arménov. Zároveň však vyzvalo separatistické jednotky, aby sa z regiónu stiahli.

Krajina medzičasom informovala aj o prvom úmrtí civilistu v dôsledku vojenskej operácie, ktorú Baku spustilo v utorok v Náhornom Karabachu.

Arménski separatisti uviedli, že v dôsledku zásahu zo strany Baku zahynuli najmenej dvaja civilisti vrátane jedného dieťaťa a zranenia utrpeli viac než dve desiatky ďalších.

image

V Karabachu vypukli tvrdé boje, Metropola je pod paľbou, dvaja ľudia zomreli

Deklarovaným cieľom operácie je "obnovenie ústavného poriadku". Baku predtým obvinilo Arménsko a Karabach zo zosnovania teroristických útokov.

Arméni, ktorí v tomto odštiepeneckom regióne Azerbajdžanu žijú, obviňujú Baku z etnických čistiek a početných zločinov voči civilistom.

Azerbajdžan podľa AFP v utorok zároveň bez uvedenia podrobností oznámil, že na svojom území dočasne zablokoval prístup k platforme TikTok.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
28. september 2023 01:05