StoryEditor

Prezidentka priletela do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN

16.09.2023, 22:12
Autor:
TASRTASR

Zuzana Čaputová bude hovoriť s generálnym tajomníkom OSN najmä o bezpečnostnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine a o riešení klimatickej krízy.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová priletela v sobotu neskoro večer (slovenského času) do New Yorku, kde sa počas nasledujúceho týždňa zúčastní na 78. Valnom zhromaždení (VZ) OSN a v stredu vystúpi s prejavom v rámci všeobecnej rozpravy. Bude to jej posledné vystúpenie na pôde OSN vo funkcii prezidentky Slovenska, informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

image

Prezidentka Zuzana Čaputová podala žalobu na Roberta Fica. Ten hovorí o zasahovaní do predvolebnej kampane

V nedeľu má Zuzana Čaputová naplánované rokovanie s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Hovoriť budú najmä o bezpečnostnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine a o riešení klimatickej krízy.

Prezidentka v New Yorku vystúpi aj na Summite trvalo udržateľného rozvoja, ktorý je jednou z najdôležitejších udalostí tohoročného VZ OSN. Zúčastní sa aj na recepcii organizovanej americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Program pracovnej cesty prezidentky do USA sa v nedeľu začne stretnutím so slovenskou komunitou žijúcou v Spojených štátoch. Zúčastní sa aj na omši v kostole sv. Jána Nepomuckého a sv. Františky Xaviery Cabrin na Manhattane.

Prezidentka sa stretne aj s mladými Slovákmi, ktorí študujú na univerzitách v New Yorku a učiteľkami slovenčiny z víkendových slovenských škôl v New Yorku a New Jersey.

image

Šéf OSN začal summit rozvojových krajín G77 a Číny: Pravidlá pre umelú inteligenciu by nemali tvoriť bohatí

Okrem toho počas týždňa otvorí Slovak Pro summit, ktorého cieľom je prepájať úspešných slovenských profesionálov a odborníkov, ktorí pôsobia v Spojených štátoch a majú záujem svojimi skúsenosťami a znalosťami pomôcť v rozvoji Slovenska.

Program cesty vyvrcholí galavečerou pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej a Českej republiky a 30 rokov členstva v OSN, na ktorej prezidentka spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom privíta ďalšie hlavy štátov, ako aj významné osobnosti slovenskej a českej komunity v Spojených štátoch. Na Slovensko sa vráti v piatok 22. septembra.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. október 2023 11:02