StoryEditor

Čínska ekonomika porastie pomalšie, ako sa očakávalo

16.09.2023, 15:07
Autor:
TASRTASR

Druhá najväčšia svetová ekonomika sa po krátkom oživení ochladzuje. Dôvodom sú problémy realitného trhu.

Čínska ekonomika v tomto a budúcom roku porastie pomalšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Dôvodom sú problémy realitného trhu, uvádza agentúra Reuters.

Ekonómovia, medzi ktorými uskutočnila prieskum agentúra Reuters, uviedli, že pre riziká ohrozujúce ekonomiku asi ešte viac znížia svoje prognózy.

Druhá najväčšia svetová ekonomika po krátkom oživení, ktorého dôvodom bolo uvoľnenie protipandemických reštrikcií, sa opäť ochladzuje.

Hlavným negatívnym faktorom je obrovský dlh, ktorý sa nahromadil počas desaťročí investícií do infraštruktúry a ktorý sa stal v čase poklesu realitného trhu veľkou záťažou. Toto riziko neohrozuje len samotnú čínsku ekonomiku, ale aj celú globálnu ekonomiku.

image

Čínska ekonomika vykazuje známky stabilizácie, zlepšila sa výroba i obchod. Zatieňuje ich však realitná kríza

Až 70 percent majetku čínskych domácností je viazaných na realitný trh, ktorý je v kríze. K tomu je potrebné pripočítať zvyšovanie nezamestnanosti mladých ľudí, slabý spotrebiteľský dopyt a neochotu firiem investovať v kríze, čínski predstavitelia stoja pred neľahkou úlohou oživiť rast.

"Hlavným vinníkom je sektor nehnuteľností. Tento zdroj rastu sa teraz vyparil a už sa nevráti," uviedol šéf oddelenia pre čínsku ekonomiku spoločnosti Capital Economics Julian Evans-Pritchard.

Dodal, že aj keď experti Capital Economics boli dlhodobo opatrnejší než ostatní ekonómovia, aj ich prekvapilo, ako prudko sa expanzia spomalila.

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Reuters v období od 4. do 11. septembra medzi 76 analytikmi, čínska ekonomika si tento rok polepší o 5 percent. Ešte v júli analytici počítali s expanziou o 5,5 percent.

Aktuálne prognózy sa pohybovali v pásme od 4,5 do 5,5 percent. Všetci ekonómovia, ktorí sa prieskumu zúčastnili, znížili svoje predpovede rastu v tomto aj budúcom roku.

image

Európe nič nehrá do kariet a výrazne zaostáva. Smerujú do nej nové čínske elektromobily

Niektorí ekonómovia varovali, že tempo rastu by mohlo byť v tomto roku nižšie v porovnaní s cieľom Pekingu na úrovni okolo 5 percent, keďže slabé vládne stimuly nebudú stačiť na stabilizáciu ekonomiky.

Aj keď aktuálne údaje ukázali známky zlepšenia, podľa niektorých analytikov realitný sektor potrebuje podstatne razantnejšie podporné opatrenia.

V roku 2024 by sa tempo rastu čínskej ekonomiky malo podľa analytikov spomaliť na 4,5 percent a v roku 2025 na 4,3 percenta. Experti upozornili na to, že okrem krízy v realitnom sektore a ochladenia dopytu na exportných trhoch čínsku ekonomiku ohrozuje aj politické a obchodné napätie medzi Washingtonom a Pekingom, ako aj snaha západu o diverzifikáciu dodávateľských reťazcov. Preto varovali, že rast by mohol byť v najbližších dvoch rokoch ešte slabší.

 

01 - Modified: 2023-09-15 16:38:08 - Feat.: - Title: Predaj skupiny Volkswagen v auguste klesol pre slabé výsledky z čínskeho trhu 02 - Modified: 2023-09-15 10:47:19 - Feat.: - Title: Turecko je blízko k dohode s Čínou o výstavbe jadrovej elektrárne, má posilniť snahy o dovoz ropy a plynu 03 - Modified: 2023-09-15 09:57:35 - Feat.: - Title: Produkcia priemyslu aj maloobchodný predaj v Číne v auguste vzrástli 04 - Modified: 2023-09-15 09:17:26 - Feat.: - Title: Výrobu áut v Nemecku ohrozuje Čína, ukázala štúdia ekonomického inštitútu 05 - Modified: 2023-09-15 09:04:13 - Feat.: - Title: Čína oznámila sankcie na americké spoločnosti za dodávky zbraní Taiwanu, USA prvýkrát podporu poslali priamo
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
16. september 2023 15:08