StoryEditor

Ceny plynu v Európe klesnú, začiatok zimy by mal byť mierny

16.09.2023, 11:40
Autor:
TASRTASR

Po nedávnych vlnách horúčav v Európe by mali nasledovať vyššie ako normálne teploty hlavne v októbri.

Európu môže čoskoro zaplaviť plyn, keďže ďalší mierny začiatok zimy oneskoruje dopyt po vykurovaní. Ceny komodity tak zrejme zamieria nadol, informuje Bloomberg.

Teploty majú byť vyššie

Podľa predpovedí Copernicus Climate Change Service po nedávnych vlnách horúčav v Európe majú nasledovať vyššie ako normálne teploty aj v októbri a možno aj v nasledujúcich mesiacoch.

Teplejšie počasie tak môže zmierniť obavy z nedostatku dodávok plynu, ktoré sa vynorili v uplynulých týždňoch, práve keď sa región pripravuje na druhú zimu bez ruského plynu.

Október zvyčajne znamená začiatok vykurovacej sezóny v Európe, ale mierne teploty už v minulom roku predĺžili plnenie zásobníkov plynu, čo pomohlo vytvoriť dôležitú rezervu pre chladnejšie mesiace.

image

Na energiách môžete ušetriť stovky eur. Môžete získať od štátu fotovoltické panely či tepelné čerpadlá

Zásobníky v Európe sú už teraz naplnené na 94 percent. Neskorší dopyt po plyne na kúrenie tak ponecháva menej možností na uskladnenie komodity, ktorá prichádza potrubím alebo tankermi.

To by mohlo ovplyvniť ceny plynu, najmä v prípade krátkodobých dodávok, ktoré zostávajú hlboko pod rekordom z minulého roka, keď situáciu na trhu rozvírila ruská invázia na Ukrajinu.

"Ceny môžu v najbližších týždňoch ešte výrazne klesnúť," povedal stratég Citigroup Anthony Yuen.

Vlhkejšia a teplejšia zima

Predpokladá sa, že európska zima bude pravdepodobne teplejšia a vlhkejšia ako priemer, uviedol Copernicus. Jeho údaje signalizujú viac ako päťdesiatpercentnú pravdepodobnosť teplôt výrazne nad priemerom v Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Rakúsku, Taliansku a častiach Nemecka medzi decembrom a februárom. Na Pyrenejskom polostrove je ešte väčšia pravdepodobnosť mierneho počasia.

Pre zvyšok tohto mesiaca a októbra predpovede naznačujú teplejšie počasie na celom kontinente s najvyššími teplotnými anomáliami na východe, povedala Amy Hodgsonová, meteorologička z Atmospheric G2.

image

Štát chce šetriť, kompenzácie pre dodávateľov energií budú nižšie. Výpočet zohľadní ceny energií na trhoch

Európske ceny plynu klesli za uplynulý rok o približne 80 percent, pričom región vyzerá byť dobre zásobený, aj keď riziká, od štrajkov v Austrálii až po predĺženie údržbárskych prác v Nórsku, držia trh v napätí. Veľké zásoby však znamenajú, že pred zimou existuje nižšia hrozba cenových skokov, uviedla Goldman Sachs Group.

No aj pri miernej zime môže akékoľvek prerušenie dodávok spôsobiť dočasné zvýšenie cien.

Dostatok ponuky je výzvou pre obchodníkov. Útlm skladovania a znížený krátkodobý dopyt na termínovom trhu ich nútia skladovať viac skvapalneného zemného plynu (LNG) na tankeroch. V Európe však čoskoro pribudnú nové terminály LNG, čím sa v prípade potreby otvoria dvere pre ďalší dovoz.

 

 

01 - Modified: 2023-09-22 13:58:49 - Feat.: - Title: Dopyt po zemnom plyne v Európe by mal do roku 2040 drasticky klesnúť 02 - Modified: 2023-09-22 13:38:56 - Feat.: - Title: ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov 03 - Modified: 2023-09-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Ministerstvu sme poslali rozsiahly list. Hrozí dramatický nárast cien energií, hovorí šéf regulátora 04 - Modified: 2023-09-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Máte záujem o dotáciu na prestavbu domu? Ak usporíte viac ako 60 percent, získate až 19-tisíc eur 05 - Modified: 2023-09-19 16:28:48 - Feat.: - Title: Hlas-SD podpísanie implementačnej zmluvy so Slovenskými elektrárňami víta
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 05:47