StoryEditor

Voľby nezmenia našu podporu na východe Európy, myslí si ukrajinská vicepremiérka

16.09.2023, 10:06
Autor:
ČTKČTK

Volebné procesy v krajinách susediacich s Ukrajinou v Kyjeve sledujú.

Východné krídlo Európy Ukrajinu vždy podporovalo a nemyslíme si, že sa to po voľbách, ktoré sa v tamojších krajinách budú konať, nejako zásadne zmení.

Na stretnutí s novinármi v Bruseli to v piatok večer uviedla podpredsedníčka ukrajinskej vlády Olha Stefanišynová. Reagovala tak na otázku, či Kyjev neočakáva oslabenie podpory Ukrajiny po blížiacich sa voľbách na Slovensku av Poľsku.

Spoločné rozhodnutia a jednota

„Podľa našich informácií sa bude tento rok av budúcom roku konať v Európe asi 17 rôznych volieb. Európsky projekt je ale o spoločných rozhodnutiach a o jednote. Nemyslím si, že témy spojené s Ukrajinou budú nejako zásadne prehodnotené,“ uviedla ukrajinská vicepremiérka.

"Stále je dôležité sústrediť sa najmä na väčšiu vojenskú pomoc Ukrajine, na posilnenie tlaku na Ruskú federáciu a urobiť všetko pre to, aby vojna skončila, aby bola obnovená územná celistvosť Ukrajiny a aby sme sa zase mohli vrátiť k normálnemu životu," dodala.

Stefanišynová doplnila, že volebné procesy v krajinách susediacich s Ukrajinou samozrejme v Kyjeve sledujú. Voľby na Slovensku budú 30. septembra, v Poľsku potom 15. októbra.

image

Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko presiahla v prieskume v Brandenbursku hranicu 30 percent

"Kedykoľvek sa objavia nejaké špekulácie týkajúce sa Ukrajiny v kampani, ako to bolo napríklad v Poľsku, tak na to reagujeme, ale rozhodne sa nechceme nijak miešať," povedala ukrajinská vicepremiérka, ktorá pri svojej niekoľkodňovej návšteve Bruselu absolvovala množstvo rozhovorov so zástupcami EÚ, ale tiež NATO. Stretla sa aj so šéfom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom.

Koniec zákazu dovozu obilia z Ukrajiny

Európska komisia v piatok večer oznámila, že nepredĺži zákaz dovozu ukrajinského obilia do únijných krajín susediacich s Ukrajinou.

Podľa názoru komisie vďaka práci príslušnej koordinačnej platformy a dočasným opatreniam zavedeným v máji zmizla narušenie trhu v piatich členských štátoch EÚ, ktoré zákaz uplatňujú. Embargo vypršalo v noci, ale Maďarsko, Poľsko a Slovensko už potvrdili, že budú jednostranne pokračovať v obmedzení dovozu, ktoré údajne chráni ich poľnohospodárov.

Olha Stefanišynová s novinármi v Bruseli hovorila v piatok len krátko pred týmto oznámením. Nechcela teda predvídať rozhodnutie exekútívy Únie. Uviedla však, že spomínaná koordinačná platforma, ktorú založil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa za posledné tri mesiace zišla deväťkrát.

"A jej práca potvrdila, že podľa štatistík neexistuje (ak je o vývoz ukrajinského obilia) hrozba pre vnútorný trh Európskej únie," povedala na otázku ČTK ukrajinská vicepremiérka.

image

Ukrajinské obilie má iba tranzitovať, nesmie nekriviť náš trh, zhodli sa slovenskí europoslanci

Podľa vicepremiérky je samozrejmé, že sa objavuje množstvo problémov súvisiacich s tým, že je na Ukrajine vojna.

"Musíme fungovať v situácii, keď je more zablokované, koridory cez Dunaj fungujú len obmedzene a takmer nie je iná cesta (pre vývoz obilia), než cez krajiny Európskej únie," uviedla s tým, že vyostrenie súčasnej situácie súvisí najmä s politickými kampaňami, ktoré sa v niektorých krajinách vedú.

Ukrajina ale podľa nej vedie konštruktívny dialóg so všetkými krajinami, okrem Poľska, a snaží sa situáciu riešiť. Napríklad sľúbila, že bude monitorovať a kontrolovať exporty štyroch druhov poľnohospodárskeho tovaru, aby zabránila narušeniu trhu v susedných členských krajinách EÚ.

"Pre nás je hlavne dôležité, aby táto téma neovplyvnila bilaterálne vzťahy, ktoré so štátmi EÚ máme," uzavrela.

01 - Modified: 2023-10-03 20:24:46 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že pri pobreží Krymu zostrelilo ukrajinskú strelu Neptún 02 - Modified: 2023-10-03 16:00:42 - Feat.: - Title: Nemecký generál sa obáva eskalácie vojny na Ukrajine, vyzýva na posilnenie kapacít NATO 03 - Modified: 2023-10-03 14:58:02 - Feat.: - Title: Tunisko odmietlo milióny z Európskej únie na riešenie migrácie. Pomoc je neúctivá, tvrdí prezident 04 - Modified: 2023-10-03 14:36:17 - Feat.: - Title: Európska únia by sa mala rozšíriť v záujme svojej bezpečnosti, vyhlásil český prezident 05 - Modified: 2023-10-03 14:15:38 - Feat.: - Title: Rusko vyhlásilo pátranie po exporadcovi Zelenského kancelárie Arestovyčovi
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. október 2023 23:28