Americké akcie dnes výrazne oslabili, za ich poklesom stáli výrobcovia čipov a veľké technologické spoločnosti. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 0,83 percenta a zakončil obchodovanie na 34.618,24 bodu. Širší index S & P 500 klesol o 1,22 percenta na 4450,32 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa prepadol o 1,56 percenta na 13 708,33 bodu.
Akcie výrobcov čipov oslabovali pre obavy ohľadom dopytu. Prispel k tomu okrem iného štrajk v amerických závodoch automobiliek General Motors, Ford Motor a Stellantis. Akcie internetového obchodu Amazon, softvérového gigantu Microsoft a ďalších veľkých technologických podnikov sa dostali pod tlak v dôsledku rastu výnosov pri dlhopisoch vlády Spojených štátov.
Na devízovom trhu dnes dolár mierne oslaboval po správe o poklese spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch. Euro si okolo 22:00 nášho čau voči doláru pripisovalo zhruba 0,2 percenta na 1,0660 USD.
Predbežné výsledky prieskumu Michiganskej univerzity dnes ukázali, že index spotrebiteľskej nálady v USA sa v septembri znížil na 67,7 bodu z augustových 69,5 bodu. Pokles tak vykázal už druhý mesiac po sebe.
Pozornosť investorov sa teraz upiera k americkej centrálnej banke, ktorá bude na budúci týždeň rozhodovať o nastavení úrokových sadzieb. Finančné trhy podľa agentúry Reuters naďalej očakávajú, že Fed na budúci týždeň ponechá úrokové sadzby bez zmeny.
Európska centrálna banka tento týždeň zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,50 percenta. Časť analytikov pritom očakávala, že ECB sadzby nezmení.