Zhruba 13-tisíc zamestnancov troch závodov detroitských automobiliek General Motors, Ford a Stellantis dnes ráno vstúpilo do súbežného štrajku za lepšie mzdy. Je to prvýkrát v 88-ročnej histórii odborového zväzu UAW, ktorý zamestnancov zastupuje, kedy začali štrajk zamestnanci všetkých troch automobiliek súčasne.
Štrajk sa začal po tom, ako sa o polnoci miestneho času skončila platnosť súčasných kolektívnych dohôd. Prezident UAW Shawn Fain uviedol, že odbory zatiaľ upustia od nákladnejších celopodnikových štrajkov, ale ak sa nepodarí vyjednať nové dohody, sú podľa neho otvorené všetky možnosti.
Do štrajku vstúpili zamestnanci montážnych závodov firmy Ford vo Wayne v štáte Michigan, GM vo Wentzville v štáte Missouri a firmy Stellantis v Tolede v štáte Ohio. Tieto závody majú zásadný význam pre výrobu niektorých z najziskovejších vozidiel detroitskej trojky automobiliek, uviedla agentúra Reuters.
Odbory požadujú väčší podiel na zisku a väčšiu istotu pracovných miest v čase, keď automobilky prechádzajú na elektromobily. Odbory požadujú zvýšenie platov počas štyroch rokov o takmer 40 percent, spoločnosti ponúkli len zhruba 20 percent, a navyše bez dôležitých výhod, ktoré odbory požadujú. Žiadosť z firiem nenavrhla zrušenie stupňovitého mzdového systému, ktorý vyžaduje, aby noví zamestnanci zostali v práci osem rokov, aby si zarobili rovnako ako starší pracovníci, čo je hlavná požiadavka UAW.
Ford uviedol, že by návrh UAW zdvojnásobil mzdové náklady v USA a znemožnil by mu konkurovať Tesle a ďalším firmám, ktoré nie sú členmi odborov.
Podľa agentúry AP Fain označil požiadavky odborov za odvážne, ale tvrdia, že automobilky zarábajú miliardy a môžu si ich dovoliť. Dodal, že automobilky minuli miliardy za spätné odkúpenie akcií a platy manažérov.