StoryEditor

Bulharsko zákaz na dovoz lacného ukrajinského obilia nepredĺži

14.09.2023, 13:54
Autor:
TASRTASR

Krajina zároveň požiada Brusel o zlepšenie infraštruktúry s cieľom urýchliť prepravu ukrajinského tovaru do tretích krajín.

Bulharsko nepredĺži zákaz na dovoz lacného ukrajinského obilia, ktorého platnosť vyprší 15. septembra. Zároveň požiada Brusel o zlepšenie infraštruktúry s cieľom urýchliť prepravu ukrajinského tovaru do tretích krajín, uvádza agentúra AFP.

Bulharský parlament vo štvrtok schválil 124 hlasmi rezolúciu za nepredĺženie zákazu, pričom poukázal na solidaritu s Ukrajinou, ako aj na potrebu garantovať potravinovú bezpečnosť v globálnom rozsahu.

Viaceré stredoeurópske, respektíve východoeurópske členské krajiny EÚ - Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko - so súhlasom Únie uzatvorili do polovice septembra svoj trh pre ukrajinskú pšenicu, kukuricu a slnečnicu v záujme ochrany vlastného poľnohospodárskeho sektora. S výnimkou Bulharska ide o štáty hraničiace s Ukrajinou.

image

Poľsko jednostranne predĺži zákaz na dovoz ukrajinského obilia. Ukrajina je "nútená reagovať"

Poľská vláda v utorok rozhodla v prospech predĺženia zákazu. Maďarsko taktiež vopred varovalo, že v prípade, ak Únia toto opatrenie nepredĺži aj po 15. septembri, budú pokračovať v jeho uplatňovaní aj samostatne. Rumunsko naznačilo, že bude v tejto veci nasledovať rozhodnutie Bruselu.

Podľa agentúra AFP Bulharsko vyčnieva spomedzi jeho regionálnych susedov, pretože na rozdiel od ostatných štátov sa mnohí bulharskí výrobcovia slnečnicového oleja sťažovali na vážny nedostatok osiva a vysoké ceny, odkedy bolo embargo na ukrajinské obilie zavedené.

image

Ruské útoky znížili kapacitu Kyjeva na vývoz o tretinu. Zničené obilie by uživilo podľa Britov milión ľudí

Bulharský premiér Nikolaj Denkov v stredu zdôraznil, že zrušenie príslušného opatrenia je potrebné na "stimuláciu hospodárskej súťaže na trhu" s cieľom zastaviť infláciu.

Sofia tiež požiada Brusel o pomoc na "zlepšenie cestnej a železničnej infraštruktúry s cieľom urýchliť prepravu ukrajinského tovaru do tretích krajín".

01 - Modified: 2023-09-20 14:31:25 - Feat.: - Title: Zelenskyj kritizuje aj Slovensko. Solidaritu len hráte a chystáte scénu pre moskovského herca, odkazuje 02 - Modified: 2023-09-20 12:36:57 - Feat.: - Title: Minister pôdohospodárstva Bíreš chce s ukrajinským agroministrom rokovať o bariérach pri obchodovaní 03 - Modified: 2023-09-20 11:49:29 - Feat.: - Title: Bulharsko pozastaví dovoz slnečnicových semien z Ukrajiny 04 - Modified: 2023-09-20 10:45:51 - Feat.: - Title: Poľsko hrozí Ukrajine rozšírením embarga na ďalšie poľnohospodárske produkty 05 - Modified: 2023-09-20 08:38:29 - Feat.: - Title: Ukrajina sa pri zákaze dovozu jej obilia správa ako topiaci sa človek, vyhlásil poľský prezident Duda
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. september 2023 17:23