StoryEditor

Venezuela vyšle na Mesiac svojich prvých kozmonautov, poletia z Číny

14.09.2023, 12:09
Autor:
TASRTASR

V utorok pricestoval do Pekingu pricestoval venezuelský prezident Nicolás Maduro navštívil aj Šanghaj a ďalšie čínske mestá. Na stredajšom stretnutí sa prezidenti dohodli, že Čína poskytne výcvik mladým kozmonautom z Venezuely.

Venezuela čoskoro vyšle na Mesiac svojho prvého kozmonauta a kozmonautku, do vesmíru poletia na palube čínskej vesmírnej lode.

Vyhlásil to vo štvrtok venezuelský prezident Nicolás Maduro, ktorý sa na tom v stredu podľa vlastných slov dohodol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, uvádza agentúry AFP.

Do Pekingu pricestoval Maduro v utorok, navštívil aj Šanghaj a ďalšie čínske mestá. Na stredajšom stretnutí sa prezidenti dohodli, že Čína poskytne výcvik mladým kozmonautom z Venezuely.

image

Venezuelský prezident navštívi Čínu, chce získať podporu pre hospodárstvo. Peking očakáva novú éru

"Mierime na Mesiac, do veľkolepej éry pre Čínu a Venezuelu," povedal Maduro vo videu, ktoré pridal na sociálnu sieť vo štvrtok. Dodal, že táto dohoda je dôkazom ich pevnej a strategickej spolupráce.

Od čínskeho prezidenta dostal Maduro skladací telefón Huawei, o ktorom vyhlásil, že ide o "najbezpečnejší telefón, do ktorého je nemožné sa nabúrať".

Zopakoval tiež, že Venezuela má záujem vstúpiť do bloku rozvojových ekonomík BRICS, do ktorého patrí Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika. Posledný summit zoskupenia sa konal v auguste v Johannesburgu.

image

Venezuelská ekonomika potrebuje zachrániť a tým pravým je Čína. Prezident bude rokovať so Si Ťin-pchingom

V čerstvo podpísanej dohode o vedeckej spolupráci medzi Pekingom a Caracasom sa píše, že Venezuela ako krajina s najväčšími zásobami ropy na svete a veľkými zásobami zemného plynu môže do bloku významne prispieť.

Čína si dlhodobo udržuje blízke vzťahy s Venezuelou, ktorá je bohatá na prírodné zdroje, no zároveň je jednou z najchudobnejších krajín v Južnej Amerike.

HDP krajiny kleslo za posledných desať rokov o 80 percent v dôsledku ekonomickej krízy a jej obyvatelia majú problém zabezpečiť si základné potreby. Krajinu opustili už milióny obyvateľov.

01 - Modified: 2023-09-21 10:27:37 - Feat.: - Title: Putin a Wang I rokovali o posilnení spolupráce i vojne na Ukrajine 02 - Modified: 2023-09-21 08:13:57 - Feat.: - Title: Do Číny pricestoval sýrsky prezident. Ide o jeho prvú návštevu od začiatku vojny v Sýrii 03 - Modified: 2023-09-20 11:37:33 - Feat.: - Title: Vývoz produktov z gália a germánia z Číny klesol kvôli novým licenciám v auguste na nulu 04 - Modified: 2023-09-20 11:39:09 - Feat.: - Title: Na Mesiaci je ľad, no nevieme, odkiaľ prišiel. Tajomná sila na ňom generuje vodu, vedci zatiaľ len tápu 05 - Modified: 2023-09-20 07:38:26 - Feat.: - Title: Tornádo na východe Číny si vyžiadalo päť mŕtvych a štyroch vážne zranených
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
21. september 2023 12:31