StoryEditor

Slovensko už zlikvidovalo zásoby kazetovej munície, splnilo tak svoj záväzok

12.09.2023, 15:20
Autor:
TASRTASR

Časť munície zlikvidovali vo vyčlenených vojenských zariadeniach v rámci kapacít Ozbrojených síl, časť v zahraničí.

Slovensko už zlikvidovalo všetky zásoby kazetovej munície Ozbrojených síl. Splnilo tak svoj záväzok v oblasti medzinárodného humanitárneho práva.

Predstavitelia rezortu obrany o tom v utorok informovali v Ženeve v rámci medzinárodného stretnutia zástupcov štátov, ktoré pristúpili k Dohovoru o kazetovej munícii. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany Mária Precner.

"Odkedy slovenské orgány pred desiatimi rokmi prijali politické rozhodnutie pristúpiť k Dohovoru o kazetovej munícii, náš záväzok voči tomuto kľúčovému nástroju medzinárodného humanitárneho práva bol pre Slovensko prioritou," uviedol generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky na rezorte Ján Mozola.

Ako potvrdil, Slovenská republika naplnila svoj cieľ k 1. septembru 2023. V súčasnosti má tak nulové zásoby kazetovej munície. V zmysle medzinárodných záväzkov bolo zásoby potrebné zlikvidovať do konca roku 2023.

Celkovo išlo o niekoľko typov leteckej a delostreleckej kazetovej munície, vrátane 300-tisíc kusov submunície, ktorú Ozbrojené sily zneškodňovali podľa schváleného akčného plánu.

Proces odštartovali ešte pred pristúpením k dohovoru, priebežne už od roku 2013 prostredníctvom špecialistov na zneškodňovanie nevybuchnutých výbušných prostriedkov.

Časť munície zlikvidovali vo vyčlenených vojenských zariadeniach v rámci kapacít Ozbrojených síl, časť v zahraničí.

V prípade rakiet typu M26 sa likvidácia z dôvodu potenciálneho negatívneho ekologického vplyvu presunula do špecializovaného pracoviska medzinárodnej leteckej a obrannej spoločnosti NAMMO NAD v Nórsku.

Táto časť projektu zneškodnenia kazetovej munície bola realizovaná vďaka finančnej pomoci USA na základe Memoranda o porozumení medzi SR a USA o pomoci pri likvidácii konvenčných zbraní a prebehla prostredníctvom agentúry NSPA (NATO Support and Procurement Organisation).

Používanie kazetovej munície zakazuje vyše 120 krajín, pretože predstavuje vážne riziko pre civilné obyvateľstvo nielen počas streľby (z týchto zbraní sa uvoľní veľké množstvo menších bômb, ktoré sa rozptýlia na ploche až niekoľkých hektárov), ale aj po nej.

Nevybuchnuté časti submunície zostávajú na území, kde boli tieto zbrane použité, ešte dlhý čas a spôsobujú vážne zranenia a straty na životoch civilného obyvateľstva.

01 - Modified: 2023-09-20 08:56:01 - Feat.: - Title: Obvinený v kauze Vírus: poslal státisíce deťom a manželke a kupoval im byty. V hotovosti vybral 1,5 milióna 02 - Modified: 2023-09-19 19:23:41 - Feat.: - Title: Ukrajina potrebuje pred zimou ďalšiu vojenskú pomoc, tvrdí americký minister obrany 03 - Modified: 2023-09-12 09:44:28 - Feat.: - Title: Američania zvažujú, že Ukrajine dodajú rakety s kazetovou muníciou. Umožnili by útoky hlbšie v tyle 04 - Modified: 2023-09-08 08:08:28 - Feat.: - Title: Minister obrany Sklenár vyzdvihol úroveň spolupráce so Spojenými štátmi 05 - Modified: 2023-09-06 12:18:19 - Feat.: - Title: Rezort obrany odporúča obstarať systémy protivzdušnej obrany od Izraelu a Poľska
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 14:59