StoryEditor

Nemecko chce podľa ministerky vnútra predísť hraničným kontrolám s Českom a Poľskom

12.09.2023, 10:54
Autor:
ČTKČTK

Na pomedzí s Rakúskom vykonáva nemecká spolková polícia stále kontroly od roku 2015. Tie však nie sú plošné po celej dĺžke hraníc, ale iba na vybraných priechodoch.

Obnovenie stálych hraničných kontrol s Českom a Poľskom by najviac doľahlo na miestnych obyvateľov, tomu je potrebné v spolupráci s Prahou a Varšavou predísť. Dnes to v rozhovore so zahraničnými novinármi vyhlásila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Poznamenala, že spoločne s poľským i českým kolegom urobila rad opatrení, ako v pohraničí kvôli migračnému tlaku posilniť náhodné kontroly aj takzvané skryté pátrania.

"Spolupráca s poľským i českým kolegom je dobrá. Robíme (náhodné) kontroly na hraniciach, vykonávame spoločne skryté pátrania, máme spoločné služobné miesta, "povedala Faeserová s tým, že je ale proti opätovnému zavedeniu stálych kontrol. Tie pritom podľa vzoru z nemecko-rakúskej hranice požaduje konzervatívna opozícia, vládni predstavitelia Saska a Braniborska a tiež policajné odbory DPolG.

Na pomedzí s Rakúskom vykonáva nemecká spolková polícia stále kontroly od roku 2015. Tie však nie sú plošné po celej dĺžke hraníc, ale iba na vybraných priechodoch. Na to, že by takéto kontroly boli na hranici s Českom a Poľskom rovnako iba na niektorých miestach, dnes upozornila aj Faeserová. Hovorila aj o dopadoch na všedný cezhraničný život.

"Vzťahy medzi našimi krajinami sú v bežnom živote naozaj veľmi dobré, preto chceme stacionárnym kontrolám predísť," povedala. Už covidová doba podľa nej ukázala, aké strašné dopady malo na občanov uzavretie hraníc a obmedzenie cezhraničného cestovania. "Preto robíme veľa, ako posilniť náhodné kontroly a skryté pátrania," dodala nemecká ministerka.

Faeserová so zahraničnými novinármi dnes hovorila na tému októbrových krajinských volieb v Hesensku, kde ministerka vedie kandidátku sociálnych demokratov. Problematike stráženia hraníc sa preto podrobne nechcela venovať, keďže ju považuje za spolkovú záležitosť, nie za regionálnu. Hesenský premiér Boris Rhein z konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie, ktorý vládne spoločne so Zelenými, ale z nelegálnej migrácie urobil jednu z hlavných tém kampane. "V Hesensku to nehrá žiadnu veľkú úlohu, Boris Rhein sa to ale proti mne pokúša obrátiť," povedala Faeserová o migrácii.

Faeserová v rozhovore s nedeľníkom Bild am Sonntag povedala, že kvôli rastúcemu počtu migrantov bez dokladov chce zriadiť novú operatívno-analytickú centrálu spolkovej polície, ktorá sa zameria na boj proti prevádzačom. Povedala tiež, že spoločne s nemeckými susedmi vytvorí operačnú skupinu, ktorá sa na pátranie proti pašerákom migrantov zameria. Česko podľa Faeserovej so založením skupiny už súhlasilo. Nemecko už v tomto roku zadržalo okolo 1400 pašerákov.

Spolková polícia upozorňuje, že migračný prúd v posledných týždňoch zosilnel. Z veľkej časti ide o občanov Sýrie, Afganistanu a Turecka, ktorí do Nemecka mieria po takzvanej balkánskej trase, a v čoraz väčšej miere opäť aj z Bieloruska. Od januára do júla bez potrebných dokladov vstúpilo do Nemecka z poľskej strany 14 303 ľudí, z českej strany potom 7102.

01 - Modified: 2023-09-25 11:01:41 - Feat.: - Title: Nemecko vyjadreniami o vízach zasahuje do poľskej volebnej kampane, vyhlásil minister 02 - Modified: 2023-09-25 09:44:44 - Feat.: - Title: Zneužíval 16-ročné dievča. Sochu kardinála, ktorý mal počas života páchať zverstvá, demontovali 03 - Modified: 2023-09-25 09:02:31 - Feat.: - Title: V nemeckom Essene demontovali sochu kardinála, ktorý bol obvinený zo zneužívania 04 - Modified: 2023-09-24 18:34:29 - Feat.: - Title: Taliansko kritizuje Berlín za peniaze pre organizácie, ktoré zachraňujú migrantov v mori 05 - Modified: 2023-09-23 20:41:08 - Feat.: - Title: Nemecký kancelár nevylúčil ďalšie opatrenia na hraniciach. Berlín rokuje o možných kontrolách s Prahou
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 13:07